Düşük su/çimento oranlı betonlarda gevrekliğin iç yapıyla ilgisi
The influence of brittleness on internal structure of concretes with low water/cement ratios
  1. Tez No: 142960
  2. Yazar: UMUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OSMAN OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sunulan bu çalışmada, gevrekliğin ve diğer beton özelliklerinin beton iç yapısıyla olan ilişkisi düşük su/çimento oranlı betonlar için incelenmiş, beton özelliklerinin sertleşmiş çimento hamurundaki boşluk yapışma duyarlılığı konusunda araştırmalar yapılmıştır. Çalışmada 28 günlük deneyler için A16-B16, B16, B16-C16, C16 olmak üzere 4 farklı granülometri eğrisi kullanılmış ve her bir granülometri için 0.26, 0.30, 0.34, 0.38 olmak üzere 4 farklı su/çimento oranında beton üretimi yapılmıştır. Çalışma süresince deney için üretilen tüm betonlarda aynı malzemeler kullanılmıştır. 28. günde sertleşmiş beton numuneleri üzerinde şekil değiştirme,gevreklik indisi ve yarma deneyleri yapılmıştır. Ayrıca her su/çimento oranında üretilen çimento hamurlan için hidratasyon dereceleri hesaplanmıştır. Yapılan bu çalışmada, 8 adet sertleşmiş beton özelliği incelenmiştir.Bunlar; birim ağırlık (A),elastisite modülü (E), silindir basınç dayanımı (fes), basmç dayanımındaki birim kısalma (ecu), kırılma şekildeğiştirme enerjisi (KEmaks), bağıl kırılma enerjisi(Ur), gevreklik indisi (G.İ.) ve yarma dayanımı(Ts)' dır. Özellikleri ifade etmek için Dİ ve D2 olmak üzere iki farklı değişken ve çimento hamurunun boşluk yapısına duyarlılıklarını niceliksel olarak tanımlayan (SDl)j, (SD2)i duyarlılık dereceleri tanımlanmıştır. Gevreklik indisini ve bağıl kırılma enerjisini (bağıl tokluk) göz önüne alarak yapılan incelemeler, su/çimento oram yükseldikçe betonun gevrekliğinin azaldığını göstermektedir. Su/çİmento oranının gevreklik üzerinde oluşturduğu etki, histeris eğrilerine yansımamış; su/çimento oranının değişmesiyle bu eğrilerde sistemli bir değişim gözlenmemiştir. Bununla beraber agrega granülometrisinin de gevreklik üzerinde açık bir etkisi olmadığı görülmüştür. Granülometri inceldikçe basınç ve yarma dayanımları yükselmiştir. Bunun sebebi granülometri inceldikçe iri agrega - harç temas yüzeylerinin oluşturduğu zayıf bölgelerin azalmasıdır. Benzer şekilde granülometri inceldikçe basınç dayanımındaki birim kısalma artmıştır. Söz konusu artışa, granülometri inceldikçe harç fazının incelmesi ve beton içinde daha fazla yer tutması, dolayısıyla betonda mikroçatlak oluşabilme potansiyelinin yükselmesi neden olmuştur. Hidratasyon sırasında çimento tanelerinin jele dönüşmesi sonucu oluşan hacim artış oranı, p=1.50 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of brittleness and other properties on internal structure of concrete were examined by the help of concretes with low water/cement ratios (w/c) and sensitivity of concrete properties to the pore structure of hardened cement paste were investigated. For the 28 day old specimens the following 4 different grading curves were used ;A16-B16, B16, B16-C16, C16 and 4 different water/cement ratios (0.26, 0.30, 0.34, 0,38) were used for each grading curve. During this study, same materials were used for all concrete specimens. The mechanical tests (deformation tests, brittleness index tests etc.) on the hardened concretes were done at the 28* day. In addition the hydration degrees were calculated for each water/cement ratios. In this study, 8 hardened concrete properties were investigated. These are; unit weight(A), modulus of elasticity(E), cylinder compressive strength^), unit shortening on compressive strength(Sai), fracture deformation energy(KEmaks), relative fracture energy(Ur), brittleness index(G.İ.) and engraving strength(Ts). Two different variables called“Dl”and“D2”were determined for the definition of the hardened concrete properties. Two sensitivity degrees called“(SDl)i”and“(SD2)i ”were used for the definition of sensitivity of properties to the pore structure of hardened cement paste. The investigations which were done for brittleness index and relative fracture energy show us; while the water/cement ratio increases the brittleness of concrete decreases. The influence of water/cement ratio on brittleness was not obtained from the hysteresis loops. We didn't see any systematic relation on these loops when we changed water/cement ratio. It was found out that the grading of aggregate did not have any direct influence on the brittleness. When the grading curve goes from A16-B16 to C-16 the compressive strength and the engraving strength increase, because when the granulometry becomes thinner the weak parts (coarse aggregate-cement paste region) are reduced. Similarly, when the granulometry becomes thinner unit shortening on compressive strength increases, because when the cement paste becomes thinner, it means the cement paste has more area in the concrete, so it increases the probability of microcracks. Test results shown that,“p”, which is the ratio of the volume of cement gel to the volume of original anhydrous cement, is found 1.50.