Effect of paramorphogens on the morphology and the productivity of Aspergillus oryzae
Paramorfojenlerin Aspergillus oryzae kültürlerinin morfolojisi ve üretkenliğine etkileri
- Tez No: 142997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN BEHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Aspergillus oryzae (CL01) susunun morfolojisi üzerinde, paramorfojenik kimyasalların etkileri incelendi. Paramorfojenler üzerindeki çalışmalar, bu kimyasalların fungusun dallanmasın! arttırıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Bazı araştırmalar, artan dallanma ile protein salgılanması arasında bir korrelasyon bulunduğuna işaret ediyor. Bu çalışmada, Aspergillus oryzae miselinin linear uzaması üzerinde paramorfojenlerin etkileri gerek katı ortam gerekse sıvı ortamlarda incelenmiştir. Katı kültür deneylerinde dört paramorfojenin 32 farklı derişimi denenmiştir. Organizma her kimyasala farklı tepkiler vermiş ve organizmanın morfolojisi her derişim ve kimyasaldan farklı biçimlenmiştir. 2 kimyasala ait 3 konsantrasyonun (0.01% ve 0.02% sodyum deoksikolat -en etkili iki derişim- ve 0.5 M L-sorbose) en belirgin paramorfojenik etkileri ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Çalışmalar sırasında, 2000'den fazla mikroskop ve densitometre görüntüsü kullanılmıştır. Farklı ekim türleri de denenmiş, misel ekimlerinin spor ekimlerinden daha etkili olduğu gözlenmiştir. Ayrıca söz konusu kimyasalların katı kültürlerde büyümeyi engelleyen derişimieri için üst sınırlar saptanmıştır. Tüm bulgular göz önüne alınarak, daha etkili olan iki kimyasalın Aspergillus oryzae (CL01) lipazınm üretimine etkileri incelenmiştir. L-Sorboz kullanımı, dördüncü günde 6.3 kat artışa yol açarak erken ve hızlı bir artış grafiği çizerken sodyum deoksikolat daha düşük (4.3 kat) bir artışı 4.-6. günler aralığında korumuştur. Sivı kültür ortamında lipaz enzim üretkenligindeki artış üzerine, duyarlılığı yüksek bir analiz sisteminin (pHstat) çalışma koşulları optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of paramorphogenic chemicals on the morphology of Aspergillus oryzae (CL01) was investigated. The studies on paramorphogens showed that these chemicals have the capability to enhance fungal branching. Certain studies showed that correletions between increased branching and protein secretion. In this work, the effect of different paramorphogens on linear extension of Aspergillus oryzae mycelia were investigated both on solid state and submerged fermentations. Within the solid media experiments, four paramorphogens and a total of 32 concentrations were employed. The organism almost responded all of the chemicals to some extent and its morphology was modified differently for each paramorphogen and concentration. Two paramorphogens with three concentrations, 0.01% and 0.02% sodium deoxycholate as the best two and 0.5 M L-sorbose, were observed to create the highest paramorphogenic effects. During the studies, more than 2000 microscope and densitometer images were employed. Different types of inoculations were also tested and mycelial inoculations were shown to be more effective than spore inoculations. Also upper limits for chemical concentrations that inhibit growth within solid cultures were found out. Taking these findings into consideration, the effect of these two chemicals on the lipase produtivity of Aspergillus oryzae (CL0Î) was investigated. L-Sorbose resulted in higher and earlier lipase production, with 6.3 fold increase achieved on the 4th day whereas Na salt of deoxycholic acid resulted in relatively lower production, 4.3 fold increase, but held over a longer period (4-6 days). Observing the increase on productivity, conditions for a sensitive assay system (pHstat) were optimized.