Sultanahmet Akbıyık mahallesinde koruma yaklaşımlarının, potansiyellerin ve sorunların irdelenmesi
The examination of approaches to conservation, potentials and problems in Sultanahmet Akbıyık quarter
  1. Tez No: 143005
  2. Yazar: SİNAN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, koruma konusunda dünyada ve Türkiye'deki yaklaşımları irdeleyerek daha sonra Türkiye ve İstanbul'da tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yeri olan Sultanahmet'i inceleyip burada koruma konusundaki sorunları saptayarak, tarihi çevre koruma konusunda yaşanan problemlere ışık tutmak ve çözüm konusunda öneriler getirmektir. Çalışmada önce, koruma kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra dünyada koruma konusunda gelişmeler, hedefler ve ilkeler incelenmiştir. Daha sonra, Türkiye'de koruma konusunda gelişmeler, yapılan çalışmalar ve sorunlar irdelenmiştir. Dünyada çevre ve koruma yaklaşımları 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkmıştır ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmiştir. Bu kavramların ve bu konuda yaklaşımların ortaya çıkmasından, günümüze kadar gelen süreçte, çevredeki kültür ve tabiat açısından korunması gereken varlıkların korunup gelecek nesillere ulaştırılması konusunda pek çok çalışma yapılmıştır. Türkiye'de de koruma konusunda pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak bu konuda gösterilen çabalar dünya genelindeki çabaların gerisinde kalmış ve koruma konusu Türkiye'de istenilen ve olması gereken düzeye gelememiştir. Daha sonra, çalışma alam olan Sultanahmet Akbıyık Mahallesi'nin incelenmesine geçilmiştir. Sultanahmet, İstanbul'un Dünya Miras Listesi'nde yer alan tarihi alanlanmn önemli bir parçasıdır. Bu faktör, Sultanahmet ve Sultanahmet Akbıyık Mahallesi'nin kent kimliği ve koruma konusunda çalışma alam seçilmesinde önemli bir etkendir. Sultanahmet Akbıyık Mahallesi'nde koruma konusundaki sorunları belirlemek ve tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemli olan bu bölgenin gelecek nesillere de bu özelliklerini muhafaza ederek ulaşabilmesi için yapılması gerekenleri belirleyebilmek için fiziksel ve sosyal analizler yapılmıştır. Fiziksel analizler, mahallenin fiziksel özelliklerini incelemeye yarayan tespit çalışmalarım içermektedir. Sosyal analizler ise, mahallede yaşayanlar ve çalışanlar ile yapılan, toplumsal yapıyı ve koruma konusunda halkın ve çalışanların da görüşlerini incelemeyi amaçlayan anket çalışmalarını kapsamaktadır. Bütün bu analiz çalışmalarından, koruma konusunda Türkiye'de oldukça önemli bir bölge olan Sultanahmet'te de önemli koruma sorunlarının bulunduğu saptanmıştır. En önemli sorun, koruma bilincinin tam olarak yerleşmemesinden dolayı, bakımsızlık veya hatalı kullanım nedeniyle pek çok tarihi eserin zarar görmesidir. Bu konuda çözümler ve öneriler, tez kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to discuss the problems of conservation in historic centers and to propose suggestions for solution of the problems by examining the approaches to conservation in the world and in Turkey, then investigating Sultanahmet, as a major cultural and historical case for Istanbul. The first phase of the study was, dwelling upon the definition of“conservation”term, and the examination of the evaluation of world approach to conservation, aims, principles and actions about conservation. Then, the evaluation of the approach to historical preservation in Turkey has been investigated by examining the principles, actions and problems about conversation until the present stage reached in Turkey. The actions for environment and conservation in the world had begun in the late 19th century, and these actions had been improved after the 2nd World War. From the development stages until today, many actions have been taken for preserving cultural heritage in the world for further generations. Many actions have been taken for conservation in Turkey also, but these attempts have not been as successful as the actions in the other countries of the world. Therefore, conservation efforts in Turkey haven't reached desired levels. After these examinations, the research place Sultanahmet Akbıyık Quarter has been investigated. Sultanahmet is in the historical past of Istanbul, inscribed in The World Heritage List. This is an important reason for selecting the Sultanahmet Akbıyık Quarter as the research area for this study. Physical and social analyses have been made in the area for finding the problems about conservation and suggesting what should be done for preserving the historical and cultural monuments for further generations. The physical analyses contain the determined physical characteristics of the Sultanahmet Akbıyık Quarter. The social analyses contain public surveys of the people living and working in the Sultanahmet Akbıyık Quarter. The aim of using public survey method was, to determine the social structure of the people and to establish the awareness of the people about conservation and cultural heritage of the area. After those analytical studies, important problems about conservation have been determined in Sultanahmet which has importance about conservation in Turkey. The most important problem is the destruction of historical monuments by neglect or false usage, because of not having sufficient awareness of conservation. The suggestions and proposals have been put forward under the scope of the thesis.