Kompleks sülfürlü cevherlerin ön zenginleştirme kriterlerinin incelenmesi, ön ekonomik değerlendirme
The study of pre-concentration criterions of sulphidic complex ores, pre-economical evaluation
  1. Tez No: 143012
  2. Yazar: SAMİM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher-Kömür Hazırlama ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Deneysel çalışmalarda Çanakkale - Yenice yöresine ait Pb - Zn - Cu sülfürlü kompleks cevherinin özgül ağırlık farkına göre ön zenginleştirme ile daha ekonomik olarak değerlendirilme olanaklan araştınlmıştır. Aynca mevcut tesiste uygulanan selektif flotasyon işletme giderleri ile ön zenginleştirme + flotasyon alternatifinin işletme gelir ve giderleri arasında bir ön ekonomik değerlendirme yapılmıştır. -9 ve -6 mm boyutlannda jig, -1 ve -0,5 mm boyutlarında ise sarsıntılı masa kullanılarak yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, artık miktan ve metal içeriği açısından -6 mm boyutunda jig ile yapılan ön zenginleştirme deney sonuçlan yeterli görülmüştür. -6 mm boyutunda yapılan ön zenginleştirme deneyi sonunda %29,3 oranında, % 0,71 Pb, % 1,31 Zn, % 0,22 Cu içerikli artık atılmıştır. ön konsantreye tesis koşullannda uygulanan setektif sülfür flotasyonu sonucunda % 73,0 oranında, % 0,86 Pb, % 0,15 Cu, % 1,22 Zn içerikli flotasyon artığı atılmıştır. Cevhere uygulanan ön zenginleştirme + flotasyon işlemleri sonucunda % 9,6 oranında % 72,76 Pb, % 0,62 Cu, % 0,87 Zn içerikli Pb konsantresi, % 3,0 oranında % 25,12 Cu, % 2,44 Pb, % 1,31 Zn içerikli Cu konsantresi, % 6,5 oranında % 50,12 Zn, % 2,65 Pb, % 0,88 Cu içerikli Zn konsantresi elde edilmiştir. ön zenginleştirme + flotasyon alternatifli bir tesis için gerekli ilave makina - teçhizat fıyatlan üretici firmalardan temin edilmiş ve gerekli toplam yatınm miktan 92.500$ olarak belirlenmiştir. Tez kapsamında yapılan çalışmalara göre; bir ön zenginleştirme sonucu ortaya çıkacak işlem maliyetleriyle Bergmann yaklaşımı bazında bir değerlendirme yapıldığında, % 14 dolayında bir artığın aynlması halinde ön zenginleştirmenin ekonomik olacağı görülmektedir. Çalışmalanmızda; - 6 mm'de yapılacak bir ön zenginleştirme halinde bu değerin % 29 gibi oldukça üst değerlerde olduğu görülmektedir. Bu yaklaşım işletme metal gelirleri bazında incelendiğinde de karlılık oranlannda yüksek değerleri ifade etmektedir. Mevcut ve alternatif prosese ait konsantre gelir ve giderleri hesaplanmıştır. Halihazırda çalışan işletmenin günlük bazda nihai metal gelirleri 2.435$ olarak belirlenmiştir. Buna göre 90 t/gün tesis besleme kapasitesinde bir ön zenginleştirme yapılması halinde günlük bazda nihai metal gelirlerindeki brüt artış 130$ ve mevcut proses gelir ve giderlerine göre brüt kardaki değişim oranı 77% olarak hesaplanmaktadır. % 29 dolayında iri boyutta bir artığın atılması halinde mevcut değirmen besleme kapasitesi azalmaktadır. Değirmen kapasitenin tam kullanılması halinde (90 t/gün) ise tesis beslemesi 127 t/gün'e çıkarabilecektir. Bu durumda ise alternatif prosesin günlük bazda nihai metal gelirlerindeki brüt artışı 1.189$ ve proses gelir ve giderlerine göre brüt kardaki değişim oranı ise %.148 olarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, economical evaluation opportunities of complex Pb-Zn-Cu ores taken from Çanakkale-Yenice region had been investigated in terms of pre-concentration of ore with gravitational enrichment methods. Furthermore, pre-economical evaluation had been realized between the current selective flotation application and alternative pre-concentration + flotation method. Jigging tests were carried out with the ores crushed to - 9 mm and -6 mm in size, while shaking table was used for finer sizes crushed to -1 mm and -0,5 mm. At the end of these experimental studies, more suitable results were obtained with -6 mm crushed ores in terms of tailings amount and metal losses. In this case, total amount of 29,3 % tailings having 0,71% Pb, 1,31 % Zn, 0,22 % Cu contents can be discharged by pre-concentration process. As a result of selective sulphur flotation on pre-concentrates, 73,0 % tailings having 0,86 % Pb, 1,22 % Zn, 0,15 % Cu can be removed. At the end of pre-concentration + flotation process application, 9,6 % Pb concentrate containing 72,76 % Pb, 0,87 % Zn, 0,62 % Cu and 6,5 % Zn concentrate containing 2,65 % Pb, 50,12 % Zn, 0,88 % Cu as well as 3,0 % Cu concentrate containing 2,44 % Pb, 1,31 % Zn, 25,12 % Cu were obtained. For the pre-concentration and flotation application alternative, the prices of equipment necessary to upgrade the current plant were fixed by several production firms and necessary investment cost calculated as 92.500 USD. As a result of the studies completed in this thesis frame, it was determined that pre- concentration application on Yenice complex ores will be feasible by approximately 14 % tailings disposal, depending on Bergmann approach. Test results, on the other hand, shows that tailings amount will be realized around 29.3% when the pre- concentration applied at particle size of -6 mm by jigging process. This approach also expresses that beneficiation rates increase on the basis of metal processing profit increases. Current and alternative process concentrate incomes and expenses were calculated. Daily final metal income of currently working plant was designated as 2.435 USD. If there was a pre-concentration at the capacity of 90 t/day, the gross increase in the daily final metal income was found 130 USD and according to the current process income and expense, the variation in the gross profit was calculated as 77 %. When the 29 % tailing at larger particle size was disposed, current feed capacity of mill decreases. By using full capacity of mills (90 t/day), plant feed can be increased to 127 t/day. In this case, the gross increase in the daily final metal income of the alternative process was found 1.189 USD and according to the current process income and expense, the variation in the gross profit was calculated as 148 %.