Granüle yüksek fırın curuflarının karo sektöründe kullanılabilirliğinin araştırılması
The research of the utilization of granulated blast furnace slag for wall-tile industry
- Tez No: 143013
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının (ERDEMİR) bir yan ürünü olan yüksek firm cürufunun karo sektöründe değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda; laboratuar ve endüstriyel koşullarda“sır”ve“masse”çalışmaları yapılmıştır. Değişik oranlarda hazırlanan yüksek firm cürufu ile yapılan masse kompozisyonları, duvar karosu olarak tamamen endüstriyel şartlarda üretimleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu masse çalışmalarında X-ışınlan analizleri yapılmış ve standart masseye uygunluğu görülmüştür. Ayrıca, mukavemetin % 20 oranlarında arttığı, pişme sıcaklığının düşürülebildiği de tespit edilmiştir. Sır çalışmalarında ise, yüksek firm cürufunun (YFC) Söğüt Seramik A.Ş. sır kompozisyonlarına uygun olarak fritleştirilmesi öngörülmüştür. Bunun için % 40 YFC, % 34 Kuvars, % 20 Boraks, % 3 Borik Asit, % 3 Soda olacak şekilde ve tamamen kuru olarak bir karışım hazırlanarak fiit ergitmesi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu curuf-frit ve diğer sır hammaddeleri kullanılarak öngörülen sır kompozisyonları hazırlanmıştır. Hazırlanan kompozisyonlar Söğüt Seramik A.Ş.' de üretilen duvar karoları üzerine denenmiştir. Denemeler neticesinde, bünyede cüruf kaynaklı bir gaz çıkışı oluştuğu görülmüştür. Bu gaz çıkışı, üretilen malzemelerin yüzeylerinde istenmeyen bozulmalara sebep olmuştur. Bu da yüksek firm cürufunun duvar karosu üretiminde bir hammadde kaynağı olarak kullanılmasını güçleştirmektedir. Gelecek çalışmalarda, Yüksek Finn cürufunun finn sıcaklığını henüz kaybetmeden kükürt giderme prosesi uygulanarak bu sektörde ekonomik olarak değerlendirilmesinin mümkün olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contains the results of various test which were carried out in order to use ERE?Lİ BLAST FURNACE SLAG in wall-tile industry as a main raw material additive. This study could be divided into two parts,; the first part is laboratory scale study and the second is pilot plant production study. The blast furnace slag (BFS) was used as mainly CaO, AI2O3, MgO and SİO2 source up to 35% in main body (MASSE) and 40% in glaze composition. The BFS was nixed with the other raw materials to obtain 5,5 cm x 11,5 cm size wall-tile plates. Some of these plates were glazed and fired in a roller fast firing furnace in Söğüt A.Ş. company. From the BFS, a new type frit composition was designed with the composition of 40% BFS, 34% Quartz, 20% Borax, 3% Boric Acid and 3 % Soda Ash. The components were dry mixed and fused in a graphite pot at about 1250 °C in a fuel-oil fired batch furnace. This first is called as a SLAG-FRIT. The laboratory and chemically analysed using XRF system. About 20% strength improvement in the tiles was observed. While the wall-tiles were fired, extra gas formation eas seen. This affected the wall.tile surfaces as boiled like morphology. This type of morphology makes the BFS impossible to use in the tile industry. This is a main result of this study. Whit the positive results, if the BFS' s gas problem is solved, the BFS will be a useful raw material for the industry. The aim of the future study is to eliminate gas formation and its influence on the tiles.