Burkulma esnasındaki dış yük davranışının hesaba katıldığı değişken kesitli dairesel çubukların taşıma matrisi yöntemiyle düzlem içi burkulma yükü hesabı
The calculation of bucling loads of plane circular bars with variable cross-section by using intial value method considering the behavior of extarnel loads during bucling
- Tez No: 143033
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada değişken kesitli, radyal yüklü dairesel çubukların düzlem içi burkulması incelenmiştir. Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde, eğri eksenli uzaysal çubukların temel denklemleri verilmiş, çubuğa etkiyen dış yüklerin burkulma sırasındaki konum değişiklikleri incelenmiş ve son olarak dairesel çubukların düzlem içi burkulma yüklerinin hesaplanabilmesi için gerekli olan temel denklemler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir başlangıç değer yöntemi olan taşıma matrisi metodu kullanılarak sabit kesitli dairesel çubukların düzlem içi burkulma yüklerinin hesaplanabilmesi için gerekli olan taşıma matrisi kapalı bir şekilde elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, değişken kesitli dairesel çubukların düzlem içi burkulma yüklerini hesaplayabilmek için Picard iterasyonu kullanılarak yaklaşık bir yöntem oluşturulmuştur. Oluşturulan bu yöntemin sabit kesitli çubuklara uygulanmasıyla elde edilen taşıma matrisleri, üçüncü bölümde kapalı yöntem ile elde edilen taşıma matrisleriyle karşılaştırılarak kontrol edilmiştir. Ayrıca her iki yöntemle sabit kesitler için elde edilen burkulma yüklerinin, literatürdeki kaynaklarda elde edilmiş değerlerle çakıştığı gösterilmiştir. Beşinci bölümde, bölüm dörtte oluşturulan yaklaşık yöntem kullanılarak aşağıda görülen seçilmiş fonksiyonlar ile tanımlanan değişken kesitli radyal yüklü dairesel çubukların düzlemleri içerisindeki burkulma yükleri elde edilmiş ve bunlar belirli açılar için tablo haline getirilmiştir. f(p) = 2 + Sin(np) f(q>) = 2-Sin(np) Yapılan bu işlem bölüm iki de anlatılan dış yüklerin burkulma sonrasındaki konum değişikliklerinden seçilen iki tip için ayrı ayrı yapılmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında, dış yüklerin bu iki konumu için elde edilen burkulma yüklerinin birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. vııSon bölümde, yukarıda yapılan işlemlerin gerçekleştirildiği Mathematica adındaki matematiksel yazılım programında yazılmış olan program açıklanarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the buckling of radialy loaded plane circular bars have been studied. This thesis consists of six parts. In the first part, the subject of the study has been explained briefly. In the second part, by considering the basic equations for curved space bars, the behaviour of external loads during bukcling and in relation with it the necessary equations to calculate buckling loads of circular plane bars have been examined and results given. The third part is devoted to obtain the carry-over matrix necessary for the calculation of plain circular bars with constant cross-section by applying initial value method. In the fourth part, an approximation method has been introduced by using Picard iteration to calculate buckling load of plane circular bars with variable cross- section. The results obtained by applying the developed method to the constant cross-section bars have been controlled by comparing with the carry-over matrixes calculated as in the third part. In addition to that, the buckling loads calculate by both approximation method and the results obtained from the present literature coincides with each other has been shown. In the fifth section, the buckling loads of radialy loaded plane circular bars which sections are determined by applying the following functions have been calculated by using approximation method explained as in fourth part and a table has been formed for selected angles. f(cp) = 2 + Sin(n