Boğaziçi Köprüsü taşıt kaynaklı emisyonlarının Mobile6 emisyon faktör modeliyle tahmin edilmesi
The estimation of mobile source emissions of the Bosphours Bridge by using Mobile6 emission factor model
  1. Tez No: 143032
  2. Yazar: DİDEM ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASANCAN OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İstanbul' da artan ulaştırma taleplerim karşılamak amacıyla, trafiğe katılan motorlu karayolu taşıtlarının sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Bu artışa bağlı olarak, motorlu taşıt emisyonlarının da artması beklenen bir durumdur. Bu emisyon değerlerine ulaşmak için İstanbul'ta bazı bölgelerinde düzenli ölçümler yapılmaktadır. Emisyon değerleri, yapılan ölçümlemelerle elde edilebileceği gibi, bu verileri elde etmek için kullanılabilecek başka yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de bu amaçla hazırlanmış bilgisayar modellerinin kullanılarak emisyonların tahmin edilmesidir. Bu çalışmada EPA' ya ait MOBILE6 Emisyon Faktör Modeli kullanılarak, İstanbul' da trafik akışının yoğun olduğu bir bölge olan Boğaziçi Köprüsü' ndeki taşıt kaynaklı karbonmonoksit (CO), azot oksit (NOx) ve hidrokarbon (HC) emisyonları tahmin edilmiştir. Emisyonlar yaz ve kış dönemi olarak tanımlanan 2 farklı senaryo için, dönemsel sıcaklık, nem, yakıt özellikleri, araç akış bilgileri kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışma için, yaz ve kış mevsimlerini temsil etmek üzere Temmuz 2002 ve Ocak 2003 ayları göz önüne alınmıştır. Model sonuçlan ulusal ve uluslar arası hava kalitesi standartlarıyla karşılaştırılarak bu bölgedeki hava kirliliğinin boyutları hakkında kıyaslama yapılmıştır. Ayrıca Boğaziçi Köprüsü' nde OGS ve gişe geçişleri sırasında yayılan emisyonlar, oluşturulan senaryolarla tahmin edilerek birbiriyle kıyaslanmıştır. Modelde gerek duyulan bazı veriler senaryo içerisinde göz önüne alman kabuller doğrultusunda sadeleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar her iki dönemde 3 kirletici içinde karbonmonoksit emisyonlarının en yüksek değerlere ulaştığını göstermektedir. THC emisyonları Temmuz döneminde artarken, NOx ve CO emisyonlarının Ocak döneminde artış gösterdiği görülmüştür. Dönemsel rüzgar verileri göz önüne alınarak, Temmuz ve Ocak dönemi emisyonlarının hakim rüzgar yönüne/yönlerine bağlı olarak İstanbul' un güneyli bölgelerinde birikme olasılığının olduğu söylenebilir. OGS ve gişe geçişi emisyon değerleri kıyaslandığında ise gişe geçişi emisyonlarının OGS emisyonlarına oranla daha yüksek değerlerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to meet the increasing transportation demands, the number of motorway vehicles tend to mount continously in Istanbul. As a result of this increase, it is usual to expect that emissions generated by motorway vehicles will increase. In some regions of Istanbul, regular measurements are carried out to get the emission results. As well as it is possible to get the results by measurements, there are several other methods that can be used. One of these methods cover the estimation of emissions by computer models, hi this study, by using MOBILE6 Mobile Source Emission Factor Model of EPA, mobile source emissions of carbonmonoxide (CO), nitrogen oxide (NOx) and hydrocarbon (HC) were estimated for The Bosphorus Bridge, where traffic activities are highly concentrated. These emissions were estimated for 2 specific seasons, -namely summer and winter- in both of which conditional temperature, humidity, fuel parameters and vehicle travel data were used for the commands. In the study, to simulate summer and winter seasons, July 2002 and January 2003 were the periods taken into consideration. By comparing the model results with local and international air quality standarts, an estimation was made for the level of air pollution in the region. On the other hand, the emissions generated during toll collection and OGS passing were estimated and then compared with each other. Some commands required in the model were simplified in accordance with the assumptions in the scenarios. The results show that, highest levels for the emissions belong to carbonmonoxide. Meanwhile, THC emissions were found higher for July 2002 and NOx.and CO emissions were higher for January 2003. In consideration of monthly wind data, it can be stated that July and October emissions tend to accumulate mainly in eastern regions of Istanbul. When toll collection and OGS passing emissions are compared, it is observed that the vehicles emit more emissions during toll collection.