Yapılarda sismik izolasyon ve yeni bir performans kavramı
Seismic isolation of structures and a new performance concept
- Tez No: 143051
- Danışmanlar: PROF.DR. ANTONİO TRUPİA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bilindiği gibi yapılanınız bir çok amaca yönelik olarak inşaa edilmektedir. Bir kısmı konut bir kısmı kamu binası bir kısmı ise sağlık, eğitim gibi hizmetlere yönelik olarak inşaa edilmektedir. Farklı amaçlar da yapıların farklı özellikte olmasını gerektirir. Yapı özellikleri tasarım aşamasında farklılık yaratacaktır. Kullanım amacına göre bazı yapıların uzun yıllar hizmet etmesi, depremlerden işlevselliğini engellemeyecek derecede hasarla çıkması beklenir. Bu gibi farklılıkları tanımlamak ve bellirli bir sistematiğe oturtmak için yapılar kullanım amaçlan ve sürelerine göre belirli bir sınıflandırmaya tabi tutulmalıdır. Bu, yapılann tanımlanmasında ve projelendirilmesinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Fakat bu durumda belirli tipteki özel yapılann mevcut yöntemlerle projelendirilmesi yerine özel sistemlere ve yöntemler gerekebilir. Bu yöntemlere en iyi örnek sismik izolasyondur. Bu yapı sınıflandırması farklı özellikteki sismik izolasyon sistemi ile eşleştirilmek suretiyle belirli bir önem arzeden yapılar için uygun ve güvenli çözümlere ulaşılablir. Bu tez ile bu konu üzerinde çalışılmış, yapılar için belirli bir sınıflandırma sistemi oluşturulmuş ve bunlann farklı izolatör sistemleriyle eşleştirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
So many structures are being constructed for different purposes like schools, hospitals, houses, government buildings. The design of these structures will be different from each other. Some of these buildings will be designed for long term needs. Because of this only the small damages will be acceptable. Structures must be classified according to the usage purposes and duration. This will be very helpful during the design phase. But design of some of the important buildings will not be easy with known solutions. A new design method and system will be needed. Seismic isolation is an effective way to solve this problem. By matching the isolation systems and the structure types, the designer will be able to find an optimum solution. This thesis includes the classification and matching of the isolation systems and structures.