Çelik yapılarda yarı-rijit birleşim tiplerinin çerçeve boyutlandırmasına etkileri
The effect of the semi-rigit connections over the frame design in steel structures
  1. Tez No: 143050
  2. Yazar: MEHMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezin amacı, çelik yapılarda yeni bir kavram olarak ortaya çıkan yarı-rijit birleşimlerin derinlemesine incelenmesi, geleneksel yöntem olan rijit veya mafsallı birleşimlerle karşılaştırılması ve sonuçların irdelenmesidir. Çelik yapılarda kiriş-kolon birleşimleri geleneksel olarak mafsallı veya rijit olarak düşünülürler. Rijit olarak tasarlanan kiriş-kolon birleşimlerinde birleşim noktasını oluşturan elemanların eksenleri arasında rölatif bir dönmenin olmadığı kabul edilir. Dolayısıyla mevcut yük altında oluşan eğilme momenti, elemanlarca, rij itlikleri ile orantılı olarak paylaşılır. Mafsallı olarak tasarlanan bir düğüm noktasında ise kolona bağlanan kiriş moment aktarmamakta ve uçlarından dönebilmektedir. Gerçekte ise bir düğüm noktası ne tam rijit ne de tam mafsallı olarak davranır. Yapılar projelendirilirken düğüm noktalarım mafsallı veya rijit olarak tasarlamak şüphesiz ki birçok hesap kolaylığını da beraberinde getirmektedir. Ancak her ne kadar hesap kolaylığım beraberinde getirse de yapılan araştırmalar göstermiştir ki düğüm noktalarının davranışı gerçekte bu iki ekstrem değer arasında kalmaktadır. Bu davranış yarı-rijit davranış olarak adlandırılır. Yapı elemanlarının davranışlarım, düşey eksende moment (M) ve yatay eksende dönme (O) olmak üzere; bu iki etkinin birbirleriyle olan etkileşimini gösteren M-O diyagramları en iyi şekilde açıklar. Dolayısıyla birleşimlerin smıflanduılması ve taşıma gücü hesaplan M-O eğrileri esas alınarak yapılmıştır. M-
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to scrutinize the semi rigid connections in steel frames which has recently appeared in structural engineering and to compare the differences between semi-rigid conections with the taditional methods which are rigid or/and pin connections. The results are also will be examined in this thesis. In steel structures beam-to-column connections are traditionally assumed either rigid or pinned. In beam-to-column connections which is designed as rigid, is assumed that there is not a relative rotation between the axis of the elements forming the connection, thus the bending moment which caused under the existing load, will be shared by the ratios of the elements' rigidities. On the other hand, in beam-to- column connections which is designed as pinned, is assumed that the beam does not transfer the bending moment and will rotate on it's ends. Actually a joint behaves neither fully rigid nor pinned. While designing the constructions, assuming that the joints as rigid or pinned will certainly make the calculations easier. However the facility in calculation by designing the connection rigid or pinned, the experimental studies shows that the actual behaviour of the connection is between these two extreme limit states. This behaviour is called semi-rigid. The best expression of the behaviour of the structural elements is interaction between M-O (Moment-Rotation) where the vertical direction represents M and the horizantal direction represents O in the interaction diagram. Thus the classification of the connections and the calculations of the bending moment resistance of the joints are calculated by using the M-O diagrams. After various experimental researches, the M-O diagrams are formed by using parameters. In this study, different type of connections are used and system analyzed in order to examine the effects of the connections and type of analyzing methods over the system. In section 1, general informations are given about semi-rigid connections whereas in section 2 classification of the connections are examined. Moment- Rotation relationship is examined in section 3, and in section 4 plastic methods are analyzed. In section 5, calculation methods in EC3 are analysed whereby in section 6, two type of semi-rigid connections' s calculation methods are given detailly. In section 7, several type of numeric examples are given and the results of this numeric examples are examined in section 8.