Deney tasarımı yöntemlerinin karşılaştırmalı kullanımı ile sert seramik kaplı matkap uçlarının performans değerlendirmesi ve optimizasyonu
Comparative analysis of design of experiment techniques on the performance evaluation and optimization of hard ceramic coated driil bits
  1. Tez No: 143067
  2. Yazar: METİN SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Doktora çalışması çerçevesinde hedeflenen, deney tasannu tekniklerinin bir mühendislik çalışmasına getirdiği avantajların karşılaştırmalı olarak ortaya konulmasıdır. Bu yaklaşımın detayları, son yıllarda talaşlı imalat alanında en yeni ve anlamlı gelişme olan ince sert seramik kaplamalı matkap uçlarının işletme şartları altında performans optimizasyonu örneğinde ele alınarak incelenmiştir. Böylelikle talaşlı imalatta önemli işleme şartlarının bir arada optimize edilmesi ile daha uzun takım ömürlerine ulaşılması mümkün kılınırken, bu optimizasyon için gerekli deney sayısı da büyük oranda azaltılabilmiştir. Son yıllarda geliştirilen ince sert seramik kaplı kesici takımların talaşlı imalatta kullanımı ile gerek takım performansında, gerekse işlenen parça kalitesinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bu kapsamda ince sert seramik kaplamalar içinde önemli örneklerden olan TiAlN ve TİN kaplamalı matkap uçları, kaplamasız uçlarla kıyaslandığında önemli avantajlar sunmaktadır. Doğru matkap ucunun seçiminin yanı sıra, proses parametrelerinin de doğru seçilmesi maksimum performansın yakalanmasında önemlidir. Hedeflenen optimum noktaya, yani maksimum takım ömrüne ulaşabilmek için endüstriyel ortamdan en önemli faktörler olan kaplama türü, kesme hızı ve ilerleme hızının etkilerinin incelenmesi ve tüm bu faktörlerin en uygun kombinasyonunun belirlenmesi gerekir. En uzun takım ömrü ile beraber en kaliteli parça özelliklerinin elde edilmesine etki edebilecek olan matkap geometrisi gibi diğer faktörler ise çoğunlukla üretim şartlan dolayısı ile değiştirilemez şekilde sabitlenmiştir. Örnek vermek gerekirse matkap ucunun çapı ve genel geometrisi işlenen parçanın geometrik özellikleri ile belirlenmiştir. Optimizasyon amacıyla incelenen bu üç faktör teker teker ele alındığında kaplama türü karşımıza en önemli etkiyi yaratan özellik olarak çıkmaktadır. Uzun yıllardan beri kullanılan yüksek hız çeliklerinden yapılan matkap uçları yüksek ısılara göreceli olarak dayanıklılıkları, mekanik özellikleri ve ulaşabildikleri kesme ve ilerleme hızlan ile tartışmasız vazgeçilmez takım uçları malzemesi olmuşlardır. Ancak özellikle kaplama teknolojisindeki gelişmelerle (fiziksel buhar biriktirme ve kimyasal buhar biriktirme teknolojileri) ince sert seramik kaplamaların taban malzemenin tokluk ve sertlik özelliklerini bozmadan uygulanabilmeleri ile kesici takımlarda yeni bir çığır açılmıştır. İnce sert seramik kaplamaların sertlik, kimyasal ve fiziksel dayanıklılık, ısı ve kimyasal dayanıklılıkları ile yüksek hız çeliğinden taban malzemelerin tokluk özellikleri bir arada sağlanabilmiş ve takım ömrü artarken, daha yüksek kesme ve ilerleme hızlarına ulaşılabilmiştir. Tüm bu avantajlara ilaveten işlenen parçaların kalitesi de artmış, en başta yüzey pürüzlülüğünde çok daha iyi değerler elde edilmiştir. Kesme ve ilerleme hızlarındaki artış özellikle işleme maliyetlerinin düşmesinde ve daha hızlı üretimgerçekleştirilmesinde önemli avantajlar sağlamıştır. Metal işleme proseslerinde kesme hızı ve ilerleme hızının artırılması getirdiği avantajlarla beraber genel olarak kesici takımlardaki takım ömrünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Artan hızlarda üretim yapılması aşınma olgusunun teknik açıdan daha da karmaşık hale gelmesi demektir. Artan hızlar ile tüm aşınma özellikleri değişmekte ve farklı aşınma etkenleri devreye girmektedir. Bu farklı aşınma etkileri dolayısı ile faktörlerin etkilerinin teker teker değerlendirilmesi anlamım yitirmekte, sistemin davranışının incelenebilmesi için tüm faktörlerin etkilerinin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Prosesi etkileyerek aşınma değerini ve takım ömrünü değiştiren, sistem üzerinde etkili her bir faktörün sistemin performansı üzerindeki farklı derecelerde etkilerinin olduğu gibi, bu faktörlerin birbirleri aralarındaki etkileşimlerinin de değerlendirme yapılırken göz önüne alınması gerekmektedir. Faktörler arasındaki etkileşimlerin de göz önüne alınması gerekliliği ile kastedilen, incelenen proses için örnek olarak, kaplamasız matkap uçları için kesme hızının etkisinin, kaplamalı bir matkap ucu için olan etkiden farklı olabileceğidir. Veya aynı şekilde ilerleme hızının etkisi de farklı kesme hızlarında değişik şekilde görülebilir. Faktörlerin etkilerini doğru şekilde değerlendirebilmek için faktörlerin bu farklı seviyelerinde deneyler yapılmış ve sonuçlan değerlendirilerek optimum performansı yakalamak için gerekli seviyeler bulunmuştur. Bu optimizasyon hedefinin yanı sıra doktora çalışmasının en önemli özelliği ve ağırlıklı olarak yoğunlaştığı konu, yapılacak olan deneylerin gerçekleştirilmesi için gerekli zaman ve diğer maliyetleri minimuma indirmek ve sonuçların analizini en verimli şekilde gerçekleştirmektir. Bunun için deney taşanım metodu ve buna bağlı istatistiksel analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır ve performans değerlendirmesi ve optimizasyon için kesme kuvvetleri kriter olarak alınmış ve değerlendirilmişlerdir. Deney tasannu, gerekli deneyleri gerçekleştirmeden önce planlama safhası için sistematik bir yaklaşım getirerek çeşitli deney tasannu metodlarından birinin kullanılmasına dayanmaktadır. Bu amaçla öncelikle delme prosesini etkileyen tüm faktörler beyin fırtınası uygulanarak ve şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalar değerlendirilerek ortaya konmuştur. Yukarıda belirtilen yaklaşımla incelenecek faktörler seçildikten sonra bu faktörlerin araştırılacak seviyeleri belirlenmiştir. Bu aşamada şimdiye kadar mevcut olan çalışmalar ve onların sonuçlarından, üretici ve kullanıcı firmaların tavsiye ve deneyimlerinden ve endüstriyel standartlardan faydalanılmıştır. Böylece kaplama türü için kaplamasız uçlar, TiAlN kaplamalı ve TİN kaplamalı uçlar olmak üzere 3 seviye belirlenmiştir. İlerleme hızı için 134 ila 194 mm/dak. arasının, kesme hızı için ise 25 ila 45 m/dak. aralığının araştırılması hedeflenmiştir. Faktörlerin bu seviyeler içindeki etkilerinin sadece doğrusal olması beklenmediği için minimum ve maksimum değerlerde deney yapılması yeterli olmayacaktır. Bu nedenle hem en az sayıda kaynak kullanılması, hem de uygulanacak olan deney tasarım yöntemlerinin gereklilikleri de göz önüne alınması amacıyla ilerleme ve kesme hızlan için de üçer seviye kullanılması uygun görülmüştür. Üçer seviyeli üç faktör için toplam deney kombinasyonu sayısı 27'dir. Yani tüm faktörlerin ana etkilerinin ve aralarındaki etkileşimlerinin değerlendirilebilmesi için 33 = 27 deney yapılması gerekmektedir. Bu yaklaşım, tüm kombinasyonlar denendiğiiçin Tam Faktöriyel Deney Tasarımı olarak adlandırılmaktadır. Ancak Tam Faktöriyel Deney Tasarımı yaklaşımında deney sayısı faktör sayısı ile beraber hızla arttığı için maliyet de aynı hızla artmaktadır. Bu sebeple daha az sayıda deney gerçekleştirerek optimizasyon probleminin çözümü için modern deney tasannu yöntemlerinden yararlanılmış ve Taguchi Deney Tasannu ve Cevap Yüzeyi Metodu kullanılmıştır. Bu değişik deney tasannu yaklaşımlarının birbirleri arasında analiz ve yorumlamadaki farklar da birbirleri ile karşılaştırılarak her birinin sağladıkları avantaj ve dezavantajlar değerlendirilmiştir. Doktora çalışmasının en önemli hedefi belirtildiği gibi bu modern deney tasannu yöntemlerinin getirdikleri avantajları ortaya koymaktır. Bunun için Tam Faktöriyel Deney Tasannu yaklaşımında gereken 27 deney sayışma karşılık 9 deney gerektiren Taguchi L9 tasarımı, 16 deney gerektiren Box Behnken Deney Tasannu (4 merkez noktası ile) ve yine 16 deney gerektiren Yüzey Merkezli Merkezi Kompozit Deney Tasannu (2 merkez noktası ile) metodları değerlendirilmiştir. Bu amaçla öncelikle tüm deney kombinasyonlarında deneyler gerçekleştirilerek Tam Faktöriyel Deney Tasannu için gereken 27 deney sonucu elde edilmiştir. Her deney istatistiksel olarak güvenilirliği sağlamak amacıyla 10'ar kere tekrarlanmıştır. Daha sonra ise Taguchi L9 Deney Tasannu, Box Behnken ve Yüzey Merkezli Merkezi Kompozit Deney Tasarımlan için gerekli deney sonuçlan bu 27 deney sonucu arasından seçilmiştir. Böylece dört ayrı yaklaşım için deney sonuçlan incelenmiş ve her biri arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Deneyler için gerekli kaplamasız takımlar (DİN 338, 605 Profil HSS-E) yerli bir kesici takım üreticisi firmadan temin edilmiş ve kaplamalar yerli bir firmaya yaptırılmıştır. Kaplamasız takımlar yüksek hız çeliğinden olup, kaplamalar fiziksel buhar biriktirme metodu ile yapılmıştır. Delme işleminin gerçekleştirildiği taban malzeme (1.2312, 40CrMnMoS8-6) yurt dışından temin edilmiş olup, tüm deneylerde aynı malzeme kullanılarak sonuçlan etkileyecek bu faktör böylece sabit tutulmuştur. Delik delme işlemleri ise modern bir CNC tezgahta gerçekleştirilmiştir. Doktora çalışmasının bir diğer özgün yaklaşımı ise matkap uçlarının performansının değerlendirilmesinde kesme kuvvetlerinin kullanılması olmuştur. Optimizasyon yaklaşımında ulaşılmak istenen asıl hedef maksimum takam ömrünü sağlayacak kombinasyonun bulunmasıdır. Takım ömrünün belirlenmesinde yaygın yaklaşım ise aşınma değerinin değerlendirilmesi olmuştur. Ancak bunun için yapılması gereken deney sayısı her matkap ucu için kritik aşınma değerine ulaşılacak olan deney sayısıdır. Halbuki kesme kuvvetinin değerlendirilmesi ile delinecek ilk delikte takım ömrü hakkında bir yorum yapılması mümkün olmakta ve farklı matkap uçları ve farklı deney parametreleri için karşılaştırma yapılabilmektedir. Bu amaçla bir dinamometre yardımı ile kesme kuvvetleri ve kesme momenti kaydedilmiş, bu değerler içerisinden Fz kesme kuvveti değeri optimizasyon hedefine ulaşmak için kullanılmıştır ve en düşük kesme kuvvetinin elde edilerek en uzun takım ömrüne ulaşılması amaçlanmıştır. Deney sonuçlarının analizi ve gerek faktörlerin ana etkilerinin, gerekse faktörler arası etkileşimin belirlenmesinde varyans analizi, sinyal/gürültü oram ve regresyon analizi kullanılmıştır. Tam Faktöriyel Deney Tasarımına göre yapılan analizler elde edilen deney sonuçlan içinden en düşük kesme kuvvetini veren deneyin seçilmesine ve deney sonuçlarının birleştirilerek üç boyutlu grafik haline getirilmesinedayanmaktadır. Taguchi Deney Tasarımında sonuçların değerlendirilmesi için varyans analizi tablosu ve her faktör için oluşturulan sinyal/gürültü oranı grafikleri ile F -testi değerleri kullanılmıştır. Cevap Yüzeyi metoduna dayanan Box Behnken ve Yüzey Merkezli Merkezi Kompozit Tasarımlarda ise regresyon analizi yardımı ile çıktı değeri olan kesme kuvveti Fz ile faktörler arasındaki bağlantı bir formül haline getirilebilmiş ve gerek çeşitli istatistiksel değerler ile (korelasyon katsayıları, F -testi değerleri vs.), gerekse üç boyutlu cevap yüzeyi grafikleri ile sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. İstatistiksel değerler incelenirken sonuçların %95 güvenilirlik seviyesinde olmasına dikkat edilmiş, regresyon analizi ile elde edilen formüllerde en uygun korelasyon seviyesine ulaşılarak R?dii2emmis değerinin en yüksek değerde olması sağlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda değişik yaklaşımlarla da olsa birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçların kıyaslanması göstermiştir ki deney tasarım metodlarının uygulanması deney sayışım azaltarak zaman ve maliyetlerden yana avantaj sağlarken, deney sonuçlarının da daha iyi yorumlanmasını mümkün kılmaktadırlar. Optimizasyon problemlerinde bu sayede daha hızlı ve daha verimli şekilde sonuca ulaşılabilmektedir. Deney tasarımı yöntemleri arasındaki karşılaştırmada ise prosesin özelliklerine göre uygun metodun seçilmesi önemli olmakla beraber sonuç olarak Taguchi Deney Tasarımı minimum deney sayısı ile yorum yapabilmeyi sağlayan metot olarak kendini göstermiştir. Diğer metodlarda elde edilen bilgi nicel olarak daha çok olmakla beraber deney sayısında kayda değer artışlar söz konusu olmaktadır. Deney tasannu metodlarının uygulanmasının bir diğer avantajı da verilerin istatistiksel olarak güvenilir olmaları ve hata kaynaklarının kontrol altına alınarak yol açtıkları yorumlama hatalarının azaltılmasıdır. Sistem içerisinde incelenen her faktörü teker teker ele aldığımızda kaplama türü faktörü içinde açık şekilde TiAIN kaplamalar üstün bir performans sergilerken, TİN kaplamalar ikinci sırada yer almışlar; kaplamasız uçlar ise en düşük performansı göstermişlerdir. Kesme hızı söz konusu olduğunda da sonuç tüm deney tasarım yöntemleri için eşit olmuş, kesme hızı arttıkça kesme kuvvetinin de orantılı olarak arttığı yani takım ömrünün düştüğü gözükmüştür. Böylece 25 m/dak. ile en düşük kesme hızında en uzun takım ömrünün söz konusu olacağı belirlenmiştir. İlerleme hızı ise karşımıza kesme kuvveti üzerinde etkisi daha karmaşık bir faktör olarak çıkmış ve deney tasarım yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarını bu faktörün etkisini incelerken açıkça görebilmek mümkün olmuştur. İlerleme hızı diğer iki faktörden farklı olarak incelenen 134 - 194 mm/dak.'lık bölgede minimum değer olan 134 mm/dak.'lık seviyesinden artışıyla beraber önce kesme kuvvetinde bir düşüşe sebep olmakta, ancak 170 mm/dak. değeri civarında bir optimum noktaya (en düşük kesme kuvveti değerine) ulaştıktan sonra kesme kuvveti tekrar artmaktadır. Tam Faktöriyel Deney Tasarımı sonuçlarına göre yapılan analizler böyle bir optimum noktayı tespit edememektedir. Bu yaklaşımda optimum noktanın söz konusu olduğu 25 m/dak. Tık kesme hızı bölgesinde ilerleme hızı için en düşük değerden en yüksek değere kadar kesme kuvvetinde sürekli bir düşüş gözükmektedir. Bunun sonucu olarak da 194 mm/dak. Tık ilerleme hızı en uygun değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Halbuki diğer kesme hızlarında, ilerleme hızına bağlı olarak kesme kuvvetinin değişimi daha ayrıntılı şekilde ortaya konulabilmektedir. Taguchi Deney Tasarımı yöntemi öncelikle belirtmek gerekir ki Tam Faktöriyel Deney Tasarımının sadece üçte biri sayıda deney ile sonuçlan doğru şekildeyansıtmayı başarmaktadır. Taguchi Deney Tasarımı ile sinyal/gürültü oranlarına bağlı olarak yapılan analizde optimum nokta olarak TiAlN kaplamalı matkap uçları ve 25 m/dak. kesme hızı değerleri ile beraber ilerleme hızının 164 mm/dak. olduğu seviye verilmektedir. Ancak deney tasarımlarının analizinde tecrübeli olan bir araştırmacının rahatça görebileceği bir sonuç da 164 ve 194 mm/dak. değerleri için söz konusu olan kesme kuvvetleri ve sinyal/gürültü oranlan arasındaki farkın minimum seviyede olduğu ve bu iki seviye arasında bir optimum noktanın mevcut olma zorunluluğudur. Salt analiz sonuçlarına bakıldığında Taguchi Deney Tasannu metodu bu değeri ortaya koyamamakta, sadece deney noktalan içerisinden bir optimum nokta gösterebilmektedir. Cevap Yüzeyi Analizine dayanan Box Behnken ve Yüzey Merkezli Merkezi Kompozit Tasarımlar ise çizdikleri cevap yüzeyi grafikleri ile faktörlerin etkilerini son derece açık bir şekilde yansıtabilmişlerdir. Hesaplanan korelasyon değerleri regresyon analizi ile elde edilen fonksiyonların, yani faktörler ve çıktı arasındaki matematiksel bağlantının, sistemi güvenilir şekilde yansıtmakta çok başarılı olduğunu bize göstermektedir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki gerekli deney sayısı Tam Faktöriyel Deney Tasarımına göre %40 kadar daha düşük olsa da (27 deney yerine 16 deney) Taguchi Deney Tasarımı yöntemine kıyasla yaklaşık %50 daha fazla deney gerektirmektedir (9 yerine 16 deney). Bu da maliyetlerin deney sayışma orantılı olarak arttığı göz önüne alınırsa ciddi bir maliyet artışı demektir. Sonuç olarak cevap yüzeyi metoduna dayanarak yapılan analizler ilerleme hızı için beklenen optimum seviyenin yaklaşık 170 mm/dak. civarında olduğunu ortaya koymuştur. Kaplama faktörü için TiAlN kaplama türü, kesme hızı için ise 25 m/dak. değeri en düşük kesme kuvvetlerinin oluştuğu seviyelerdir. Yapılan bu optimizasyon hesaplamaları sırasında her faktörün etkileri ayrı ayrı incelendiği gibi, faktörler arasındaki etkileşimler de dikkate alınmış ve ortaya konulmuştur. Deney tasarımının kullanılmasının avantajları açısında bakıldığında ise öncelikle deney tasarımı metotlarının uygulanmasının alışılagelmiş konvansiyonel yöntemlere göre (özellikle Tam Faktöriyel Deney Tasarımlarına göre) önemli ölçüde daha az deney sayısı ve maliyetle daha iyi sonuçlar verdiği ispatlanmıştır. Taguchi Deney Tasarımı uygulanarak Tam Faktöriyel Deney Tasarımı yaklaşımının üçte biri sayıda deney ile eşdeğer, hatta matematiksel olarak daha güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Cevap yüzeyi metotları ile gerekli deney sayısı Taguchi Deney Tasarımına oranla artmış, fakat deney sonuçlarının değerlendirilmesi daha sağlam bir temele oturmuş, sonuçlar daha ayrıntılı şekilde analiz edilerek faktörlerin etkisi daha iyi belirlenebilmiştir. Taguchi Deney Tasarımı ile cevap yüzeyi tasarımlarını kıyaslarken karşımıza çıkan kritik soru, gerekli daha fazla deney ile elde edilen daha fazla bilginin değeri, deney sayısındaki ve maliyetlerdeki artışla kıyaslandığında buna artı bir değer getirip getirmediğidir. Görülen kadarı ile deneyimli bir araştırmacının Taguchi Deney Tasarımı yaklaşımına göre elde edilen sonuçlara dayanarak yapacağı yorumlar, şayet planlama aşamasında proses hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunabilmişse, cevap yüzeyi yaklaşımı ile elde edilen sonuçlara yaklaşabilmektedir. Bu durum endüstriyel çalışmalarda Taguchi Deney Tasarımının kullanılmasının yeterli olduğunu göstermektedir. İncelenen sistem hakkında daha az ön bilginin söz konusu olma ihtimali yüksek olan durumlarda, özellikle de temel bilimsel araştırmalarda ise cevap yüzeyi yaklaşımlımı kullanılması alışılagelmiş yaklaşımlara göre daha az deney sayısı ile sistem hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The intention of the dissertation is to analyze and compare the benefits of design of experiment techniques in solving engineering problems. The details of design of experiment approaches has been investigated by example of performance optimization of hard ceramic coatings, the most recent and major development in the field of metal cutting operations, under industrial conditions. Thereby it is proven that the combined optimization of the major processing parameters of metal cutting operations will prolong tool life and that the number of experiments needed for optimization is considerably reduced. Over the past years, significant improvements have been achieved in the performance of the tools and quality of the carved products through hard ceramic coatings. In this context, TiAIN and TiN coated drill bits, which are two of the most important hard ceramic coatings, offer appreciable advantages compared to conventional uncoated drill bits. Besides the choice of the right drill bit, the selection of accurate process parameters is also essential for achieving the maximum performance. To hit the desired target, i.e. the maximum tool life, the overall effects of coating type, cutting speed and feeding rate must be taken into consideration. They represent the most important factors in industrial applications and therefore the most suitable combination of these three factors must be calculated. Further factors like drill bit geometry, which affect achieving the longest tool life and the best quality of workpiece properties are mostly set to invariable values through the restrictive conditions of processing. For example the diameter and other general geometrical properties of the drill bit are determined by the geometry of the workpiece. When we evaluate each of these three factors one by one in re