Investigations on the permeability of acrylic powder structures
Akrilik tozlardan oluşan yapıların geçirgenlik özellikleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 143146
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL BAYRAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gözenekli substratlarm eldesi ve kullanımının malzeme bilimi ve teknolojisinin çeşitli uygulama alanlarında önemli rol oynadığı birçok örnek vardır. Seramik ürünlerinin üretiminde, alçı kalıp kullanımından doğan olumsuzlukları çözmek amacıyla alçı kalıplara alternatif olarak gözenekli reçine kalıplar kullanılmaktadır. Gözenekli bir substrat çeşitli yollarla üretilebilir. Bu çalışmada, poli(metil metakrilat) (PMMA) ve poli(metil metakrilat-2-hidroksietil metakrilat) {poli(MMA-HEMA)] polimerlerinin gözenekli polimer matrisleri polimer nıikroküreciklerinin bir epoksi yapıştıncı ile birbirlerine bağlanması ile hazırlanmıştır. Yüzey özelliklerini geliştirmek için metil metakrilat (MMA), 2- hidroksietil metakrilat (HEMA) ile kopolimerleştirilmiştir. Kullanılan mikrokürecSder süspansiyon polimerleşmesi ile sentezlenmiş ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR), Tanecik Boyutu Analizi ve Tarayıcı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterizasyonu yapılmıştır. Gözenekli polimer numuneleri PMMA ve iki farklı HEMA içerikli poli(MMA-HEMA) kopolimerlerinin mikrokürecikleri ile hazırlanmış ve bunların yüzey enerjileri ölçülmüştür. Ayrıca, kullanılan mikroküreciklerm ortalama tanecik boyutunun ve mikrokürecikleri yapıştırmakta kullanılan çözeltinin epoksi içeriğinin hazırlanan gözenekli numunelerin emme kapasitesi, yüzey özellikleri ve darbe dayanımı üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Formülasyon içine HEMA dahil edilmesi numunelerin emme kapasitesini geliştirmiştir. Tanecik boyutu dağılımı daha dar olan mikroküreciklerin kullanımı, hazırlanan numunelerin eşdeğer kapiler yarıçapının daha geniş ve emme hızının daha yüksek olması ile sonuçlanmıştır. Mikrokürecikleri birleştirmek için kullanılan çözeltinin epoksi içeriğinin artırılması hazırlanan örneklerin darbe dayanımım artırmıştır. Anahtar Kelimeler : küre paketleme, gözenekli polimer matrisleri, yüzey enerjisi, kapiler emme.
Özet (Çeviri)
There are many examples where creation and usage of porous substrates play important roles in various fields of application in material science and technology. In the manufacture of ceramic products, as an alternative to the plaster molds, porous resin molds are used İn order to resolve the drawbacks that result from plaster mold cementation. A porous substrate can be produced by various ways. In this study, porous polymeric matrices of pofy(methyl methacrylate) (PMMA) and poh/(methyl methacrylate-co-2-hydroxyethyl methacrylate) [poly(MMA-HEMA)j polymers were prepared by connecting the polymer microspheres to each other by an epoxy adhesive. To improve the surface properties, methyl methacrylate (MMA) was copolymerized with 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA). The microspheres used were synthesized by suspension polymerization and characterization was indone by Nuclear Magnetic Resonance (NMR), Particle Size Analyzer and Scanning Electron Microscope (SEM). The porous samples were prepared with PMMA and poly(MMA-HEMA) copolymer microspheres with two different HEMA contents and their surface energies were measured. In addition, the effect of mean particle diameter of the microspheres used and the epoxy content of the solution used to bind the microspheres, on the impregnation capacity, morphology and the impact strength of the porous samples prepared, were studied. Inclusion of HEMA into the formulation improved the impregnation capacity of the samples. Using microspheres with narrower particle size distribution resulted in larger representative capillary radii and higher rate of impregnation of the samples. Increasing the epoxy content of the solution used to bind the beads, increased the impact strengths of the samples prepared. Keywords : sphere packing, porous polymeric matrices, surface energy, capillary impregnation.