Learners' satisfaction, social presence and attitude in a project based collaborative learning through computer mediated communication: A case study
Bilgisayar destekli iletişim aracılığıyla proje tabanlı işbirliğine dayalı öğrenmeye ilişkin öğrencilerin tatmini, sosyal olarak kendini gösterme algıları ve tutumları: Bir durum çalışması
- Tez No: 143145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin Bilgisayar Destekli İletişim araçları aracılığıyla proje tabanlı işbirliğine dayalı öğrenme deneyimlerini incelemektedir. Çalışmanın amacı bilgisayar destekli iletişim araçlarının işbirliğine dayalı ortamlarda kullanımının S. sınıf öğrencilerinin bilgisayara karşı tutumlarına olan etkisini, sözkonusu öğrenme deneyimleri ile ilgili tatmin düzeylerini, öğrencilerin sosyal olarak kendini gösterme algıları ile bu algıların tatmin ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın örneklemini Ankara ve Niğde'de bulunan iki özel okuldaki 36 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler uygunluk ve amaca dayalı örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilmişlerdir. Çalışmanın başında öğrencilere bilgisayara karşı olan tutumlarım ölçmek amacıyla Bilgisayar Tutum Ölçeği verilmiştir.Çalışmanın sonunda aynı Bilgisayar Tutum Ölçeği, tatmin ölçeği ve sosyal olarak kendini gösterme ölçekleri uygulanmıştır. Sonuçlar öğrencilerin bilgisayara karşı olan tutumlarının çalışmanın başından sonuna değişmediğini ve Bilgisayar Destekli İletişim araçları aracılığıyla proje tabanlı işbirliğine dayalı öğrenme ilişkin tutumlarının olumlu olduğunu göstermiştir., öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Bilgisayar Destekli İletişim araçları aracılığıyla proje tabanlı işbirliğine dayalı öğrenme deneyimlerinden tatmin oldukları görülmektedir.. Öğrencilerin sosyal olarak kendim göstermeye ilişkin algılan düşük çıkmış, ancak öğrenciler proje süresince başarılı çevrimiçi topluluklar oluşturmuşlardır. Ayrıca sonuçlar sosyal olarak kendini gösterme ile tatmin arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.. Ânahter Kelimeler; Bilgisayar Destekli İletişim, Proje Temelli İşbirliğine Dayalı Öğrenme, Sosyal Olarak Kendini Gösterme, Tatmin, Tutum.
Özet (Çeviri)
This study examines elementary school students' project-based learning (PEL) experiences through Computer-Mediated Communication (CMC). The purpose of the study is to explore whether the use of computer-mediated communication tools in a project-based collaborative learning process enhances 5th grade students' attitudes toward computer and computer class within an online supported environment, analyze the level of learners' satisfaction about the project- based collaborative learning through CMC, and examine students' perceptions of their social presence and how effective social presence is as a predictor of overall students' satisfaction. The sample of this study is included 36 5th grade students of two private schools in Ankara and Niğde, and convenience and purposeful sampling methods were used.At the beginning of the study, subjects were given the Computer Attitude Scale to measure their attitudes toward computers. At the end of the study, participants were given the CAS again to measure their attitudes toward computers, satisfaction scale and social presence scale. The results indicated that the students9 attitudes toward computer did not change from the beginning to the end of the study. However, evidence suggests a positive response by students to the use of CMC in the project-based collaborative learning environment. Majority of the students were satisfied with the learning experience they had in the project-based collaborative learning environment through CMC. Moreover, although results on perceived social presence were low, students tried to develop an online community throughout the project. This study also showed that social presence was a strong predictor of satisfaction in a PBCL environment. Keywords; Computer Mediated Communication, Project-Based Collaborative Learning, Social Presence, Satisfaction, Attitude.