Production of high sulfur forging steels at Çemtaş steel plant
Yüksek kükürtlü dövmelik çeliklerin Çemtaş Çelik Fabrikası'nda üretimi
- Tez No: 143220
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Çemtaş Çelik Fabrikası'nda üretilen alüminyum ile öldürülmüş, yüksek kükürtlü dövme amaçlı çelikler için kullanılacak işletme pratiğini belirlemek amacıyla gerçeMeştirilmiştir. Son yıllarda, otomotiv sanayinde kullanılan pek çok çelik türünden, hem yüksek işlenebilirlik kabiliyetine sahip olması, hem de tamamen öldürülmüş olarak üretilmesi (alüminyum ile oksijeni giderilmiş) beklenmektedir. Çelik üreticisinde haddelenmiş olarak üretilen mamuller dövme işlemi ile şekillendirilir, sonra da yüksek miktarda talaşlı imalata tabi tutulur. Kükürt, oksijen, alüminyum ve kalsiyum elementlerinin bu tür çeliklerin üretimi üzerine olan etkileri, dökülebilirlik, işlenebilirlik, mekanik özellikler ve sülfit biçimi parametreleri yardımıyla incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : işlenebilirlik, oksijen giderme, sülfit kalıntısı.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken with the objective of determining the operation practice to be followed in production of forging quality aluminum killed steels with high sulfur contents in Çemtaş Steel Plant. Nowadays, many steel grades used in the automotive industry are required both to have improved rracliining characteristics and to be fully killed, Le. deoxidized with aluminum. The product which is manufactured as hot-rolled bars in steelmaking company is shaped with forging process and then, subjected to a high degree of machining. The influences of sulfur, oxygen, aluminum and calcium on the production of this type of steel were examined in terms of castability, machinability, mechanical properties and sulfide morphology parameters. Key words : machinability, deoxidation, sulfide inclusion