Monitoring and checking of discrete event simulations
Kesikli olayların benzetimleri üzerinde izleme ve kontrol
- Tez No: 143362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, DOÇ. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kesikli olayların benzetimleri, yaygın olarak kullanılan bir karar destekleme tekniğidir. Kritik problemler için bu benzetimlerden elde edilen sonuçların güvenilirliği önem taşır. Bu nedenle, sistem benzetimlerinin doğrulanması ve geçerlenmesi üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır. Bu tezde, çok iyi bilinen bir dinamik doğrulama tekniği olan, önesürümlerin denetimi yöntemi, benzetimlerin geçerliliğini kanıtlama yönünde uygulanmaktadır. Amacımız modelin kendisinden ziyade o modelin koşturmalarını geçerlemektir. Bir vaka çalışması olarak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Tümleşik Üretim Laboratuvan'mn bir benzetimi yapılmıştır. Bu laboratuvarda biri robot olmak üzere iki tane taşıyıcı, parçalan işleyen iki makine ve bir tane de kalite kontrol bileşeni bulunmaktadır. Bu berızetimin izlenmesi ve kontrolü, Pensilvanya Üniversitesi'nde bu konuda geliştirilmiş bir ön ürünle yapılmaktadır. Bu çalışmada düşük-seviye olarak adlandırılan kod detayları, yüksek-seviye olarak adlandırılan sistem gereksinimlerinden ayrılmıştır. Bu da izlenme ve kontrolün soyut bir seviyede yapılmasını sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : kesikli olayların benzetimleri, doğrulama ve geçerleme, önesürüm denetimi, koşturma sırasında izleme, enstrümantasyon.
Özet (Çeviri)
Discrete event simulation is a widely used technique for decision support. The results of the simulation must be reliable for critical decision making problems. Therefore, much research has concentrated on the verification and validation of simulations. In this thesis, we apply a well-known dynamic verification technique, a ssertion c necking m ethod, a s a v alidation t echnique. O ur a im i s t o validate the particular runs of the simulation model, rather than the model itself. As a case study, the operations of a manufacturing cell have been simulated. The cell, which is METUCIM Laboratory at the Mechanical Engineering Department of METU, has a robot and a conveyor to carry the materials, and two machines to manufacture t he i terns, and a q uality control t o m easure t he c orrectness o f t he manufactured items. This simulation is monitored and checked by using the Monitoring and Checking (MaC) tool, a prototype developed at the University of Pennsylvania. The separation of low-level implementation details (pertaining to the code) from the high-level requirement specifications (pertaining to the simuland) helps keep monitoring and checking the simulations at an abstract level. Keywords : discrete event simulation, validation and verification, assertion checking, run-time monitoring, instrumentation.