Strategical environmental assessment and a prototype approach for the integration of sea with strategic level planning in Turkey
Stratejik çevresel değerlendirme ve Türkiye için stratejik planlarla entegrasyonu prototip yaklaşımı
- Tez No: 143444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Türkiye için özellikle stratejik seviyedeki planlama çalışmaları üzerinde Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) uygulamalarının gerçekleştirilmesinin gerekliliği üzerine yoğunlaşmaktadır. Ülkemizde Bölge planlan yapılmaması nedeniyle 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planlan stratejik seviyede planlamanın yapıldığı alandır. Çevre Düzeni Planlan, diğer sektörler ve çevre üzerinde stratejik kararlann verildiği planlar olması gerektiği halde, bir çok nedenden dolayı sosyal ve ekonomik gelişme için gereken yeterli çıktıyı sağlayamamaktadırlar. Bu tez, SÇD'nin için stratejik seviyedeki karar verme araçlarına -özel olarak 1/25.000 planlara- entegrasyonu üzerine rolünü değerlendirmeyi ve Türkiye için prototip bir SÇD yaklaşımı getirmeyi amaçlamaktadır. SÇD'nin planlama süreciyle eşgüdümlü yürümesinin daha sağlıklı planlama uygulamalarını sağlayacağına inanılmaktadır. SÇD, şeffaf, katılımcı ve koordinasyonu sağlayıcı yapısı ile mevcut planlama sistemimizi güçlendirecek bir araç olarak kullanılabilir. KEYWORDS: Stratejik Çevresel Değerlendirme, Çevre Düzeni Planlan, Stratejik seviyedeki kararlar.
Özet (Çeviri)
This study attempts to emphasize on the need for Strategic Environmental Assessment (SEA) implementations for Turkey, particularly for strategic level planning activities. 1/25.000 scaled Territorial Plans are subject to be strategic level plans in Turkey since there are no regional plans developed in Turkey. Although these plans should carry the role of strategic decisions for the sector development of regions, they do not provide sufficient output for development for many reasons today. The aim of this thesis is to evaluate the role of Strategic Environmental Assessment in integrating environment into strategic decision making -particularly for 1/25.000 territories plans- and propose a prototype SEA approach for Turkey. An integrated structure of SEA and planning activities might provide healthier implementations for Territory plans and SEA might be used as an enhancement toll for our current planning system with its transparent, participatory, coordinating and auditing nature. KEYWORDS: Strategic Environmental Assessment, Territorial Plans, Strategic level decisions.