Effect of gap distance on the mechanical properties and cross-sectional characteristics of the mig-mag butt welds
Metal-koruyucu gaz ile yapılan alın kaynaklarında, plakalar arası mesafenin, kaynak kesit ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 143452
  2. Yazar: İLKER KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, plakalar arası mesafenin, kaynak dikişi geometrisi ve mekanik özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Farklı plakalar arası mesafe ve kaynak ağzı hazırlığı yapılmış olan düşük karbonlu ve düşük alaşımlı çelik plakalar, çeşitli kaynak koşullarında kaynaklanmıştır. Kaynak parametrelerinin, sırasıyla, kaynak hızı, akımı ve voltajın, kaynak dikişi üzerindeki etkileri, kaynak nüfuziyeti, ısıdan etkilenmiş bölge ve kaynak metali bölgelerindeki sertlik değişimleri yardımıyla incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Metal-koruyucu gaz kaynağı, alın kaynağı, kaynak dikişi
Özet (Çeviri)
This study was undertaken with the objective of determining the effect of gap distance on the weld bead geometry and the mechanical properties of the weldments. Low-alloyed and low carbon steel plates were welded under different conditions where each weldment had different gap distance and weld bead grooves. The influences of welding parameters namely, welding speed, current and voltage on the weld bead were examined in terms of weld bead penetration and heat affected zone and weld metal zone hardness variations.Key words : MIG-MAG welding, butt welds, weld bead.