Synthesis of conducting copolymer of succinic acid bis-(pyrrolyl-phenyl) ester with thiophene
Suksinik asit bis-(pirolil-fenil) ester ile tiyofenin iletken kopolimerinin sentezi
  1. Tez No: 143493
  2. Yazar: MERVE ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, PROF. DR. JALE HACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
4-pirol-1-yl fenol ve bütanediol diklorun tepkimesinden iki ucu pirol ile sonlandırılmış suksinik asit bis-(4-pirol-1 -yl-fenil) ester (SM) elde edilmiştir. Dönüşümlü voltametri yöntemi ile bu monomerin elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. Monomerin polimerleşmesi hem kimyasal hem de sabit akım elektroliz yöntemleri ile sağlanmıştır. Daha sonra monomer tiyofen varlığında asetonitril-tetrabütilamonyum tetrafloroborat (TBAFB) ve diklorometan- TBAFB çözücü-elektrolit ikililerinde sabit potansiyel elektroliz yöntemi ile polimerleştirilmiştir. Kimyasal yapı ve özellikler NMR ve FTIR ile incelenmiştir. Elde edilen polimerlerin ve kopolimerlerin termal analizleri DSC ve TGA, yüzeysel yapı analizleri SEM ile incelenmiştir. İletkenlik ölçümleri dört nokta tekniği kullanılarak yapılmıştır. SM/PTh kopolimerin elektrokromik ve spektroelektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bundan başka, yapısal karakterizasyon direk piroliz kütle spektrometre tekniği kullanılarak yapılmıştır. Politiyofen ve SM arasındaki etkileşimi incelemek için örneklerin yanı sıra, ayrıca monomerlerin, polimerlerin ve bunların mekanik karışımlarının piroliz analizleri de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A dipyrrolyl monomer was synthesized via the reaction between 4- pyrrol-1-yl phenol and butanedioyl dichloride. Electrochemical behavior of this monomer, succinic acid bis-(4-pyrrol-1-yl-phenyl) ester (SM) was studied by cyclic voltammetry (CV). Homopolymerization was achieved by both chemical and constant current electrolyses methods. Copolymerization of SM with thiophene was performed by constant potential electrolysis in acetonitrile-tetrabutylammonium tetrafluroborate (TBAFB) and dichloromethane-TBAFB, solvent-electrolyte couples. The chemical structures and properties were investigated by Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Thermal analyses of resultant conducting homopolymers and copolymers were investigated via Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermal Gravimetry Analysis (TGA). The morphologies of the films were examined by Scanning Electron Microscope (SEM). Conductivities of the samples were measured by using four-probe technique. The electrochromic and spectroelectrochemical properties of SM/PTh copolymer were investigated. Moreover, the structural characterization of SM, poly(SM) homopolymer and SM/PTh copolymer was also studied via direct pyrolysis mass spectrometry (DP-MS). In order to investigate the interaction between polythiophene and SM, besides sample itself, pyrolysis analysis of corresponding monomers, homopolymers and their mechanical mixture have also been studied.