Defect assessment of spot welds by NDI
Punto kaynaklarındaki hataların tahribatsız muayene ile tayin edilmesi
  1. Tez No: 143585
  2. Yazar: OKAN OKAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dirençli punta kaynağı, başta otomotiv ve diğer imalat işlemlerinde olmak üzere bir çok işte başarılı bir birleştirme metodu olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Punta kaynağının birleşme noktasının genellikle iki levha arasında saklı olması bu bölgenin muayenesini zor ve pahalı kılar. Olması gerekenden daha ufak birleşme noktaları, kırılgan veya çatlak birleşme noktaları ve elektrotların aşırı baskısı parçalar arası kaynaşma eksikliğini gösterir ki, bu durum kaynağı standart altı kılabilir. Gözle muayene, açma metodu ve keski ve çekiç ile fiziksel kırma metotları veya bunların birleşimi geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma ultrasonik darbe-yankı tekniğine dayanan daha etkili bir tahribatsız muayene metodu sunmaktadır. Tekniğin teorisi, deneysel doğrulaması ile birlikte sunulmakta ve bu tekniğin diğer tahribatlı ve tahribatsız muayene tekniklerine üstünlükleri dikkate alınmaktadır. Anahtar Kelimeler : Dirençli Punto kaynağı, tahribatsız muayene (NDI), ultrasonik darbe-yankı tekniği
Özet (Çeviri)
Resistance spot welding is used frequently as a successful joining method for a variety of work commonly in automotive and other manufacturing processes. Spot weld nugget is generally hidden between two sheets, causing its inspection difficult and expensive. Undersized nuggets, brittle or cracked nuggets, and excessive indentation of electrodes reveals the lack of fusion between the parts that can make the weld sub-standard. Visual inspection, pry testing and physical teardown with chisel and hammer method or a combination of them are being used traditionally. However, this study presents a more effective nondestructive inspection method based upon an ultrasonic pulse-echo technique. The theory of the technique together with the experimental verification are presented and its advantages over the other destructive and nondestructive techniques are considered. Keywords : Resistance spot welding, nondestructive inspection (NDI), ultrasonic pulse-echo technique