Müceldi suyunda yaşayan leuciscus cephalus (L.)'un biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 1437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1986 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım Aralık ve 1987 Ocak, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında Araş nehrinin bir kolu olan Müceldi suyundan avlanan 1305 Leucis- cus cephalus (Linnaeus, 1758) örneğinin yaş kompozisyonu, büyüme özellikleri, eşem oranları, kondüsyon faktörü, üreme özel likleri, yumurta verimlilikleri, eşeysel olgunluğa ulaşma yaşları ve beslenme özellikleri incelenmiştir, 1-6 yaş grupları arasında dağılım gösteren L. cephalus bi reylerinin populasyon içerisinde en çok rastlanan yaş grupları 2 ve. 3 olup,., tüm populasyon içerisindeki oranları toplamı % 68.81' dir/ Dişi bireylerin 4., 5., ve 6., yaş gruplarında erkeklere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Yıllık uzunluk artışı 14,66-28 mm, arasında değişim göstermekte olup boy olarak büyümenin küçüklüğü dikkati çekmektedir. Tüm populasyonun boy-ağırlık denklemi, 1.1,5i L2'982 olarak bulunmuştur. Eşemi saptanan 1305 L. cephalus bireyinin % 54, 49 'unu er kek bireylerin, % 45, 05' ini dişilerin oluşturduğu ve eşem oranlarının 1,22: 1 (erkek-dişi) olduğu saptanmıştır. Tüm populasyon için hesaplanmış olan kondüsyon faktörü ortalaması 1,3385 olup 'yaş gruplarına göre 1,316 ile 1,3803 arasında değişim göstermektedir. Ortalama kondüsyon faktörü değerleri dişilerde 1,3308, erkeklerde ise 1,3448 olarak tesbit edilmiştir. Yumurta sayısının ortalama değerinin balığın yaşına bağlı olarak 4.349 ile 51.317 arasında değiştiği, aynı araştırma döneminde yumurta çapının ortalama değeri 0,938 mm. olarak tesbit edilmiştir» Yumurta bırakma işlemine Mayıs ayının son haftasında başladıkları ve yumurtlama faaliyetlerini Haziran ayının ikinci haftasına kadar sürdürdükleri görülmüştür. Müceldi suyunda yapılan analizlere göre suda çözünmüş 02 miktarı 7,05-8,9 mg/lt.,pH 7,25-8,26.,elektriki iletkenlikii 213,05-57,8 //mhos/cm».tuzluluk Of001-0,005«,Ca++ + Mg++ 31,7-194,5 mg/lt., HCO3 125,3-395,28 mg/lt.t CI" 0,93-57,15 mg/lt., SOT 0,25 -39,84 mg/lt., olarak bulunmuştur. Ağustos 1986' da tesbit edilen su sıcaklığı 22,5 DC, Ocak 1987* de -İt! ve Mayıs ayında 15 °C dir.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY In this study, 1305 chubs Leuciscus cephalus (Lin - naeus,1758) living in Müceldi stream which is the branch of Arax River were examined, our research has been completed approximately, during one year, «tune of 1986 through 1987 July, The age composition, growth rate, sex ratio, condition factor (K), fecundity, maturity age, food and feeding habits of this species were determined. The age composition of chubs are 1-6 years and considering the age frequency of the entire samples, the most abundant ages comprising 68*81 % of fish were 2 and 3. Those ages 4,5» and 6 were the most abundant in females. The growth rate of chub from the Müceldi stream was rather slow, The annual length increments show fluctuation in a narrow range (14.66 to 28 mm.) The length-weight relation equation for the whole population in the stream is, W « 1.532 x'L2,982 The sex ratio in 1305 chubs samples was 1,22 : 1 (male/female) and the percentages were calculated 54,49 % for males, 45,05 % for females. The mean condition factor for 1305 chubs samples were calculated 1«3385, The calculated mean condition factor was 1.3448 for males, and 1,3308 for fema les. The egg number of chub were ranged 4,349 to 51,317, Their spawning season.were the of May through the first week of «tune. of the. year. The calculated average diamater of eggs was 0,938 mm. The water analyses in the Müceldi stream show that soluble oxygen is 7.05 -^8.9 mg/lt,,pH 7.23-8.26, electrical conductivity 213. 05-578, 8/Kmhos/cm, »salinity 0,001-0,005, Ca++ + Mg++ 31. 7-194. 5mg/lt., HÇO3 125.3-395.28 mg/lt.,Cl~, 0.93- 57.15 mg/lt.,S0^ 0.25-39.84- mg/lt. »temperature in August 1986 22.5 °C, in «tanuary (-1) °C, in May is 15 °C.