Fetusun cinsiyetinin prenatal bağlanma ve algılanan sosyal destek düzeyi ile ilişkisinin saptanması
Determination of the correlation of gender of fetus with prenatal attachment and perceived social support level
  1. Tez No: 437516
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Fetusun Cinsiyetinin Prenatal Bağlanma ve Algılanan Sosyal Destek Düzeyi ile İlişkisinin Saptanması Amaç: Bu araştırma fetusun cinsiyetinin prenatal bağlanma ve algılanan sosyal destek düzeyi ile ilişkisinin saptanması amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Ağustos 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında, Malatya İli Toplum Sağlığı Merkezi' ne bağlı 'Sıtmapınarı, Fırat, Özalper, Mücelli, Çarmuzu, Adafı I, Vahit-Nezahat Bozatlı ve Karakavak' adlı Aile Sağlığı Merkezleri' nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini adı geçen ASM' lere kayıtlı gebeliğin 3. trimesterinde olan 847 gebe oluşturmuştur. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü %95 güven aralığı ve 0.05 yanılgı düzeyinde 265 gebe olarak hesaplanmıştır. ASM' ye başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan gebeler olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler 'Gebe Tanıtım Formu', 'Prenatal Bağlanma Envanteri' ve 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Tanımlayıcı İstatistik, Mann Whitney U Testi, Bağımsız Gruplarda t Testi ve Cronbach alfa Güvenirlik Analiz Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the Correlation of Gender of Fetus with Prenatal Attachment and Perceived Social Support Level Objective: This cross-sectional study was conducted to determine the correlation of gender of fetus with prenatal attachment and perceived social support level. Material and Method: The study was conducted in Family Health Centers 'Sıtmapınarı, Fırat, Özalper, Mücelli, Çarmuzu, Adafı I, Vahit-Nezahat Bozatlı and Karakavak' affiliated with Community Health Center of Malatya between August 2015 and June 2016. The population of the study consisted of 847 pregnant women who were in the 3rd trimester of pregnancy and registered in above-mentioned FHCs. When power analysis was carried out, sample size was calculated as 265 at confidence interval of 95% and significance level of 0.05. The pregnant women who applied to FHC and met inclusion criteria of the study were selected by using improbable sampling method. The data were obtained through face-to-face interview method by using 'Pregnant Introduction Form', 'Prenatal Attachment Inventory' and 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support'. The data were analyzed by using descriptive statistics, Mann Whitney U tests, independent samples t test, and Cronbach alpha reliability analysis test.