Gemi inşaatında alüminyum kaynağı ve alüminyum tekne imalatı
Aluminum welding in ship building and aluminum ship building
- Tez No: 166772
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GEMİ İNŞAATINDA ALÜMİNYUM KAYNAĞI VE ALÜMİNYUM TEKNE İMALATI ÖZET Alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyumdan sonra en çok bulunan üçüncü element olmasına rağmen, endüstriyel çapta üretimi 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir. Alüminyum, medeniyetin gelişmesinde önemli görev yapmaktadır. Alüminyum hafif olması, korozyona karşı mukavemeti, kolay şekil verilebilirliliği gibi özellikleri nedeniyle gemi inşaatı alanında da kullanılmaktadır. Alüminyumun çeliğe göre maliyetinin fazla olması, daha az mukavim olması ve kaynak yapımında çelik kaynağına göre daha çok özen istemesi alüminyumun gemi inşaat'ta kullanımım kısıtlamaktadır. Buna ilave olarak Alüminyumun üzerindeki doğal oksit tabakasının kaynak işlemini engellemesinden dolayı bu tabakanın kaynaktan önce giderilmesi zorunluluğu, Alüminyumun kaynak işlemi öncesi yüzeyinin çok temiz olma zorunluluğu Alüminyum kaynağının Çelik kaynağına göre daha zor yapan ve gemi inşaatında Alüminyum kullanımını kısıtlayan etkenlerden biridir. Alüminyumun ısıtıldığında renk değiştirmemesi, ışığı yansıtmaması,kaynaktan önce oksit giderme işlemi gibi çeliğe göre bir çok farklı özelliğinin bulunması Alüminyum kaynağım yapacak elemanlarında ek olarak eğitim alması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmamda, Alüminyum'un Gemi inşaatı alanında kullanımım, özelliklerini, alüminyum kaynağını, alüminyum kaynağının çelik kaynağı ile farklılıklarını, alüminyum kaynağında dikkat edilmesi gereken konulan, alüminyum alaşmılarının korunması ve boyanmasını, gemi inşaatı alanında kullanılan alüminyum alaşımları özelliklerini, alüminyum gaz altı kaynağında (GMAW) maliyet hesabının nelerin fonksiyonu olduğunu inceledim. xı
Özet (Çeviri)
ALUMINUM WELDING IN SHIP BUILDING AND ALUMINUM SHIP BUILDING SUMMARY Aluminum is the third most found element in the world after Oxygen and Silicium. However production of Aluminum in industry start after being use electrolyze method in 1886. Aluminum has important effect on improving technology. Aluminum is being used in ship building because of being thin, having corrosion resistance and taking easily shape. However aluminum is very expensive and having less strength according to steel,because of this reason aluminum is not mostly used in ship building especialy. In addition Aluminum has a natural oxide layer which prevent welding and Aluminum surface must be cleaned before welding. Because of these specialities Aluminum using in ship building is not prefered mostly.Alurmnum has different specialities for example Aluminum colour does not changed while heating, Aluminum does not reflect light and before welding oxide layer on surface must be removed. These specialities must be tought by teachers to Aluminum welders to make a good Aluminum welding. In this study I examined using of aluminum in ship building, speciality of aluminum, aluminum welding, welding differences between steel & aluminum, special rules for aluminum welding, altaiinyum protection and painting, specialities of aluminum alloys which used in ship building and which factors affect the financiality of Gas Metal Arc Welding (GMAW). Xll