Askarad'ların arazi üzerinde yerleştirilmesine yönelik bir karar destek sistemi
A Decision support system for location of Askarads (land surveillance radars) in terrain
  1. Tez No: 143745
  2. Yazar: HAKAN SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yerleştirme-atama problemleri, talepleri karşılamak için kurulacak olan bir veya birden fazla tesisin, en iyi konfigûrasyonuna karar verme çalışmalarıyla ilgilenir. Bu çalışmada da, talep olarak algılanan yaklaşma istikametleri üzerindeki istek noktalarım kapsayabilecek, bir veya daha fazla ASKARAD'ın en iyi konfigûrasyonuna karar verilmeye çalışılmıştır. Düşman imkan ve kabiliyetleri kabul ihtimal derecesi (DİKKİD) göz önüne alındığında, düşmanın muhtemel hareket tarzları ve yaklaşma istikametlerine göre en uzaktan itibaren gözetlemeye başlamak ve niyetini ortaya çıkarmak, komutanın harekat planım son ana kadar etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, komutanın haber toplama vasıtalarından biri olan ASKARAD'ın bilinçli ve uygun bir şekilde yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Teröristlerin hareketlerim önceden tespit edebilmek amacıyla, bu tespiti yapacak olan ASKARAD'larm arazide yerleştirilmesine yönelik bu problem, tesis yerleştirme problemlerinden biri olan Maksimal Kaplama Problemi olarak ele alınmıştır. Buradaki çıkış noktası, teröristlerin kullandığı yaklaşma istikametlerini (yaklaşma istikametleri üzerinde işaretlenen istek noktalarım) en çok sayıda kapsayacak şekilde radarların yerleştirilmesidir. ASKARAD'larm yerleştirilebildiği aday noktalar belirlenirken, teröristlerin kullandığı muhtemel yollar (istek noktalan), arazinin durumu ve radarın kaplama mesafesi dikkate alınmıştır. Teröristlerin kullandıkları yol üzerindeki bitki örtüsü modele yarısıtılamamıştır. Ancak radar aday noktalarının daha etkin bir biçimde seçilebilmesi için bazı coğrafi değerler ağırlık olarak girilmiştir. Bunun yanında her bir yaklaşma istikametine, teröristlerce kullanım yoğunluklarına göre de ağırlıklar verilmiştir. Problem ile ilgili üç ayrı senaryo ele alınmış ve her senaryo için LINGO yazılımı kullanılarak optimal çözümler elde edilmiştir. Daha sonra, problem parametreleri değiştirilmek suretiyle optimal çözümlerin değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Location - allocation problems deals with decisions of finding the best or optimal configuration for the installation of one or more facilities in order to satisfy demand. In this study, the best configuration of one or more Land Surveillance Radars is decided, in order to cover the points on the avenue of approach (AA) perceived as demand. When the enemy capabilities are considered, observing probable enemy movements and enemy avenue of approach from very far and bringing out his intention can effect the commander's operation plan. Consequently, conscious and appropriate location of radars that are one of the efficient information resources of the commander is very important. In order to detect the movements of terorists beforehand, the problem of locating radars capable of doing this detection is studied. The problem is to locate the radars that provides maximal coverage of avenue of approach used by terrorists (maximal coverage of demand points on avenue of approach). When determining the potential radar points, probable terrorist roads as demand points, structure of land and coverage distance of the radar are considered. Plant on the way of avenue of approaches used by terrorists is not inserted to the model. But some geographical points are used as weights in model in order to select the potential radar points effectively. Besides, some weighted points are used for every avenue of approach according to their usage density by terrorists. Three scenarios are used about the problem and optimal solutions are obtained for every scenario by using Lingo software. After that, problem parameters are changed and changes in solutions are examined. u