11 Eylül saldırıları sonrası Abd-Pakistan ilişkileri: Sarsılan ittifak
Us-Pakistan relations after september 11th attacks: A Shaken alliance
  1. Tez No: 754786
  2. Yazar: ÖZGÜR AŞKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Pakistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Pakistan'ı tanıması iki ülke arasındaki ilişkilere resmiyet kazandırmıştır. Müteakiben iki ülke Sovyet Rusya karşıtlığında bir araya gelmiş ve karşılıklı işbirliği anlaşmalarıyla ilişkilerini taçlandırmıştır. Soğuk Savaş döneminde birlikte hareket eden Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan, Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte ilişkilerinde gerileme yaşamıştır. Tehdit algılamalarının farklılık gösterdiği bu dönem, küresel bir etki yaratan 11 Eylül saldırıları ile son bulmuştur. Ancak saldırıların ertesinde iki ülkenin göstermiş olduğu uyum uzun soluklu olmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin değişen güvenlik algısı dış politikasında bir takım değişikliklere sebebiyet vermiş, Pakistan devletinin çıkarları Amerika Birleşik Devletleri'nin politikalarıyla farklılık göstermeye başlamıştır. İki ülke arasında iletişim kanalları zayıflamıştır. Trump'ın devlet başkanlığı koltuğuna oturmasıyla var olan uyumsuzluk daha da artmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin Pakistan'ı teröre destek ile suçlaması ilişkileri kopma noktasına getirmiştir. Rekabet içerisinde olunan Hindistan, Çin gibi ülkelerle diyalog kanallarının güçlendirilmesi iki ülke arasındaki güven sorununu derinleştirmiştir. Çalışmanın geneline yayılan bu hülasanın anlaşılabilir kılınması adına ilişkilerde kırılma yaratan noktalar üzerinde durulmuş, metin içerisinde elde edilen bulgularla objektif bir biçimde çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Pakistan declared its independence, the US recognition of Pakistan made the two countries' relationship official. Later, the two countries united against Russia and celebrated their collaboration with mutual treaties. Even though the US and Pakistan moved in concert during the Cold War, their relationship grew tense after the Cold War. This period, in which their respective threat perceptions differ, ended with the 9/11 attack. However, after the attack the two countries' alignment with each other did not last long-term. The US's changing security perception caused some changes in its foreign policy and the interests of the Pakistani government started to differ from the US's policy. The communication channels between two countries weaken. After Trump became the President of the US, this disagreement between the US and Pakistan has increased. The US accusation that Pakistan supported terrorism brought relations to the breakaway point. Improving dialogues with competing countries such as China and India deepened the confidence issues between the two countries. This study emphasizes the breaking points in relations between the US and Pakistan to ensure a better understanding of the above summary and to provide objective analyses with findings.