Kara Kuvvetleri Komutanlığında intihar olaylarının incelenmesi ve erbaş/er intiharlarının öngörülmesinde yapay sinir ağlarının kullanılması
Application of artificial neural networks to predict soldier suicides in the Turkish Army
  1. Tez No: 143752
  2. Yazar: İSMAİL AKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir kişinin ölümle sonuçlanacağını bilerek yaptığı olumsuz bir eylemin, doğrudan yada dolaylı olarak ölüme yol açmasma intihar denilmektedir. Kişilerin intihara yönelmesinin çeşitli nedenleri vardır. İntihar, dünya için önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Askerlik görevini yapan erbaş ve erlerin intiharları, başta ordu olmak üzere ailesi, birliği ve askerliğini yapan diğer erler üzerinde ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Kara Kuvvetlerinde her yıl yüzlerce erbaş ve er intihar etmektedir. İntihar, her ne kadar bireysel görünse de toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada, Ocak 2000 ile Temmuz 2003 arasında askerlik görevini yaparken intihar eden erbaş ve erler incelenerek, asker intiharlannda etkili olan risk faktörleri tespit edilmiştir. Askere ait değişik faktörler altında, askerin intihar edip etmeyeceğini tahmine yönelik bir Yapay Sinir Ağı modeli oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada, belirlenen faktörler ile erbaş ve er intiharları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çok değişik alanlarda öngörü ve tahmin için kullanılan Yapay Sinir Ağları ile intiharların tahmin edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Suicide, is the result of an act initiated and performed by a person in the full knowledge or expectation of its fatal outcome. There are a lot of motives for suicide. Suicide has been a major public health problem at universal domain. The death of a soldier by suicide may have a devastating effects on his family and the other soldiers in his unit. Hundreds of soldiers commit suicide in various units of the The Turkish Army. Although suicide seems individual, it is a social and public issue. In this study, the data obtained from the soldiers who killed themselves between Jaunary 2000 and July 2003. Some risk factors for suicide in the military environment were analysed. By using this factors, an Artificial Neural Network model has been developed to predict whether any soldier kill himself or not. Consequently, some risk factors, are recognized to have relation with the soldier suicides. It has been seen that Artificial Neural Network, which had been succesfully applied in sevaral areas, can be utilized to predict soldier suicides in military environment.