Liderlik yaklaşımları ve yaklaşımlara özgü süreçler: Kara Harp Okulu liderlik sistemine yönelik bir araştırma
Leadership approaches and their own processes: A research through land forces academy leadership system in Turkey
- Tez No: 143763
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Liderlik Yaklaşımları ve Yaklaşımlara özgü Süreçler : Kara Harp Okulu Liderlik Sistemine Yönelik Uygulamalı Bir Araştırma adlı bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik kavramı, liderlik ve yönetim kavramlarının karşılaştırılması, düzeylere bağlı süreçler, örgütsel davranış kavramlarının bazıları ile liderlik ilişkisinden söz edilmektedir. Liderlik yaklaşımları genel ve günümüzde kullanılan yaklaşımlar olarak değerlendirilmektedir. Bu yaklaşımlara özgü süreçler açıklanmakta ve süreçlerde tarihi gelişim ve iç dinamikler yer almaktadır. Birinci bölümün sonunda Kara Harp Okulu Liderlik Sistemi açıklanmaktadır. ikinci bölüm ise araştırma bölümüne aynlmıştır. Burada Kara Harp Okulu Liderlik Sisteminin liderlik yaklaşımları açısından, günümüz yaklaşımlarından seçilen dönüştürümcü, geleneksel, serbest bırakıcı ve vizyona dayalı liderlik yaklaşımları ile değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirmede, veri toplama, Bass ve Avolio'nun geliştirdiği, Çok boyutlu Liderlik Anketi ile Sashkin'in geliştirmiş olduğu, Vizyoner Liderlik Davranışı Anketi kullanılmış olup istatistik analizler yapılmıştır. İkinci bölüm sonunda değerlendirmelere ilişkin yorumlar, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Leadership Approaches and Their Own Processes are described and examined depended on their natures and the other factors. This research includes two chapters. In the first chapter, some descriptions and comments on leadership, discrepancies between leadership and management, processes related to organizational levels, contributions about leadership and some specific organizational behaviours, are explained and emphasized by the studies before. Leadership approaches are categorized as general and which are common, mostly used today. The processes linked with approaches, are prescribed by their historical development and their dynamics. For the last part of first section is isolated for the summary about Land Forces Academy Leadership System in Turkey. The second chapter is designed for research, findings, results and some recommendations for this study and future implications. To provide data collection, MLQ 5x Short Form (Bass&Avolo;1997) and Visionary Leadership Behaviour Questionnaire (Sashkin;1996) are used. Transformational, transactional, laissez faire and visionary leadership features are analyzed and implications are depicted by statistical analysis study to give some food for thought.