Uluslar arası platformda ve Türkiye'de bilişim suçları: Ankara İli Jandarma Komutanlığında alan çalışması
Cyber crime in international field and Turkey: Field study at Ankara province gendarme headquarter
  1. Tez No: 143764
  2. Yazar: MEHMET YAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler günümüzde insanlık tarihi açısından önemli bir devrim olarak kabul edilmektedir. İnsan hayatı her geçen gün gelişen teknolojilere paralel olarak biraz daha kolaylaşmaktadır. Fakat bilgi toplumuna geçişte başlıca etken olan bilişim teknolojilerinin toplumsal yaşama etkin bir şekilde girmesi ve öneminin giderek artmasıyla birtakım sorunlar yaşanmıştır. İnsanın bulunduğu her alanda olduğu gibi bu alanda da yeni suç tipleri ortaya çıkmış, suçlular teknolojinin getirdiği yenilik ve kolaylıkları kullanmaya başlamışlardır. Böylece suçlu profilleri ve suç aletleri de değişmiş ve daha karmaşık hale gelmiştir. Siber ortamda işlenen bu suçlar;“siber suçlar”,“bilişim suçlan”veya“yüksek teknoloji suçlan”olarak anılmaktadır. Ülkeler, bu suçların verdikleri zararlardan ötürü önlem alma yoluna gitmişler, ulusal ve uluslar arası boyutta çeşitli düzenlemeler yapmışlardır. Halen bu konuda yapılan çalışmalarla sanal ortam düzenleme altına alınmaya çalışılmaktadır. Bilişim suçları, Polis ve Jandarma'nın da öncelikli gündemi haline gelmiştir. Suçluların teknolojik gelişmeleri kullanarak kazandıkları hızı, kolluk kuvvetleri de yapacakları teknolojik yapılanma, işbirliği ve geliştirecekleri yeni çalışma sistemleri ile bir an önce kazanma yoluna gitmişlerdir. Bu araştırmada; bilişim suçlarının tanımı, tasnifi, uluslar arası alanda ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ve kolluk kuvvetlerinin konuyla ilgili çalışmaları konularında inceleme ve araştırma yapılmıştır. Ayrıca, Ankara il Jandarma Komutanlığında konuyla ilgili anket uygulanmıştır. Anket ile Jandarma Rütbelilerinin bilgisayar, internet, bilişim suçları ve ilgili mevzuat konusundaki bilgi seviyeleri konusundaki düşünceleri ölçülmüştür. Sonuçta; bilişim suçlarının kompleks yapısı ve sürekli değişen özelliğinden dolayı uluslar arası boyutta ve Türkiye'de yapılan çalışmaların yetersiz olduğu; gelişen teknoloji ve suç çeşitlerine uyum sağlayacak kapsamlı düzenlemelerin ve uluslar arası işbirliğinin gerekli olduğu sonuçlarına varılmıştır.Yapılan alan araştırması sonucunda Jandarma rütbelileri; bilgisayar konusunda bilgilerinin“orta”seviyede, internet, bilişim suçları ve bilişim suçlarıyla ilgili mevzuat konusunda bilgilerinin“az”olduğunu düşündükleri; konuyla adli kolluk personeli olarak ilgilenen Türk Jandarmasının bilişim suçları konusunu yeteri kadar bilmediği ve eğitilmesi gerektiği; Jandarma rütbelilerinin internet ve bilgisayar konusunda eğitim seviyesi arttıkça bilişim suçları bilgi seviyesinin arttığı; Jandarma'da bilişim suçlan ile ilgili teşkilatlanma çalışmaları olmasına rağmen bunların gelişen suçlar karşısında yetersiz kalacağı ve daha teferruatlı teşkilatlanma ihtiyacı olduğu sonuçları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The development about computers and communication technologies are accepted as a important revolution for the history of mankind. The human life is getting easier a little bit as the technology develops day by day. But, informatics technologies have been principal factor and increased their importance while participated in“information society”, and many problems have raised with the usage of new technologies. As has been the other cases and fields which human is in; new types of crimes and criminals have come to light, criminals have began to use new technologies to commit crimes. Thus, the criminal profiles and crime tools have been changed and stood complicated. Crimes committed in cyber space have been called“cyber crime”and“high tech crime”. Because of the huge damage of these crimes, nations have taken measures against them, made some amendments on the aspect of national and international level. Police and Gendarme have given precedence to cyber crime. So, the mentioned forces have been as fast as criminal to compete with them, and reorganized their system, and established solidarity with each other and developed new method to overcome all difficulties. In this survey, the definition and classification of cyber crime have been made, and national, international research have been examined, and the efforts of police and gendarme have been observed. Furthermore, a questionnaire was made at Ankara Province Gendarme Headquarter. By applying the questionnaire, the thought of information level of the unit's staff about computer, internet, cyber crimes and the laws about cyber crimes has been measured. Consequently; due to complex form and changing structure of cyber crimes, national efforts in Turkey, mostly national and international efforts in world are insufficient; as the new technologies develop, detailed research and rules must be made to keep up with new technologies; and international IVsolidarity must be established. The results of research at Ankara Province Gendarme Headquarter are; The Gendarme Staff think that their knowledge is“intermediate”level about computers and“little”about internet, cyber crimes and laws about cyber crimes; that is why their knowledge level about cyber crime is insufficient and they have to be educated about these subjects; the more knowledge level of Gendarme Staff about computer and internet is increased, the more knowledge level of gendarme staff about cyber crime is increased. However The Gendarme has studies on cyber crime and infrastructure about it, it is thought that it will be insufficient in the future if they don't reorganize themselves about cyber crimes.