İlçe Jandarma Komutanlıklarında görev yapan adli kolluk memurlarının adli görevlerine yönelik eğitim ihtiyaç analizi (Ankara İli örneği)
Juridical tasks which have been done by juridical police officials in county gendarme commanderships (sample of Ankara city)
- Tez No: 143765
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bütün örgütler çevrelerinde ya da içsel yapılarında meydana gelen değişimlere kendilerini uyumlu hale getirmek zorundadırlar. Örgütlerin yapılarını, süreçlerini değiştirmek ve örgüt çalışanlarını geliştirmek, değişen dünyada yaşamanın bir gereğidir. Örgütler, çalışanlarını geliştirmek için eğitmelidirler. Ancak uygulanan eğitim programlan, gerçekten ihtiyaçlara ve düşük performans gösterilen görevlere mi yöneliktir? İşte; eğitim ihtiyaç analizleri bu noktada örgütlere bir başlangıç noktası sunarlar. Örgütler, diğer eğitim süreçlerine başlamadan önce eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmelidirler. Çünkü eğitim programlan eğitim ihtiyaçlanna cevap veremezse maliyet, zaman ve işgücü kayıplanna yol açabilecektir. Bu araştırmada;“Ankara İl Jandarma Komutanlığında görev yapan Adli Kolluk Memurlannm adli görevlerine yönelik eğitim ihtiyaç analizi”yapılmıştır. Aynca tespit edilen eğitim ihtiyaçlarının halihazırda uygulanan eğitim programlan ile nasıl giderilebileceği yönünde öneriler getirilmiştir. Çalışmada öncelikle değişim ve değişim yönetimi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde; değişimi teşvik eden güçler, değişime karşı dirençler, değişim yönetimi ve örgütsel gelişme kavranılan incelenmiştir. İkinci bölümde ise; insan kaynaklan eğitimi kapsamlı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bölümde eğitim kavramı, eğitim ihtiyaç analizi, eğitim programı geliştirme, eğitimin tasannu ve eğitimin değerlendirilmesi incelenen alt başlıklar arasındadır.“Ankara İli İlçe Jandarma Komutanlıklannda görev yapan Adli Kolluk Memurlannm adli görevlerine yönelik eğitim ihtiyaç analizi”başlıklı uygulama üçüncü bölümdedir. Bu bölümde Adli Kolluk Memurlannm adli görev ve bilgi, beceri ve yetenek performansları incelenmiştir. Olması gereken ile olan performans seviyeleri arasında fark olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda ise elde edilen bulgulann ışığı altında eğitim ihtiyaçlannı gidermeye yönelik önerilerde bulunulmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All organizations should have adapted to changes which occur in internal structures or external environment. It is necessity to change organizational structures, processes or to improve employees because of living in changing world. In order to improve their employees, organizations should have trained them. But, are training programs fit for actual training needs and low-performance tasks? Thus training need analysis shows a starting point for managers. Organizations should have assesssed their training needs before other training processes. Because; if training programs don't respond to training needs, they will waste money, time and workforce. In this study; training needs analysis was performed for“Juridical Tasks which have been done by Juridical Police Officials of County Gendarme Commanderships in Ankara City”. Also, it was studied ready-made training programs in Gendarme about jurisdical tasks. End of the study it was suggested an implementation of remedial action. First of all, change and change management were studied. In the first chapter, forces and reactions for organizational changes, change management and organizational development were studied. In the second chapter, human resources training was studied. In this chapter, the literature was researched for training and training needs analysis, developing and designing training programs and evaluating training programs. Third chapter is about“A Training Needs Analysis for Juridical Tasks which have been carried by Juridical Police Officials of County Gendarme Commanderships in Ankara City”. In that chapter, critical juridical tasks and important knowledge, skills and abilities and other factors (KSAOs) for juridical tasks were studied. Also performance levels of Juridical Officials on these tasks and KSA's were examined. And the gap was studied to determine between existing performance standards and actual job performance. And after all, with the findings of the study, an agreeable remedial action plan for the ready-made training programs and the other methods to respond actual training needs were proposed. in