Faaliyet bazında maliyetlendirme ile ürün maliyetlerinin izlenmesi: Bir askeri dikim evi uygulaması
Cost tracing with activity based costing and an application in a military sewing workshop
  1. Tez No: 143767
  2. Yazar: GÖKAY MUŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Üretim teknolojilerinde ve üretim yaklaşımlarında yaşanan büyük değişimler neticesinde, bugünün gelişmiş üretim ortamları ortaya çıkmıştır. Bu gelişmiş üretim ortamları, işletmelerin tüm fonksiyonlarını etkilediği gibi maliyet muhasebesi sistemlerini de önemli ölçüde etkilemiştir. Doğru maliyet bilgilerine ulaşmak için maliyet sistemlerinin, bu değişime göre yenilenmesi gerekmiştir. Maliyet yönetim sisteminde amaç, yönetime zamanında, uygun ve doğru bilgi sağlamaktır. Doğru maliyet tespiti, birçok işletme kararının verilebilmesi için oldukça önemlidir. Maliyet muhasebesinde, ürün maliyetinin sağlıklı hesaplanabilmesi için kullanılan yeni yöntemlerden birisi de“Faaliyet Bazında Maliyetlendirme”dir. Bu çalışmada da faaliyet bazında maliyetendirme yöntemi üzerinde durulacaktır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, maliyet muhasebesinin temel kavramları üzerinde durulduktan sonra, ikinci ve üçüncü bölümlerde, faaliyet bazında maliyetlendirme tanıtılmakta ve faaliyet bazında maliyetlendirme sistem tasarımı anlatılmaktadır. Son bölümde ise, FBM sisteminin 4 Numaralı Dikim Evi Müdürlüğünde uygulamasına, birim maliyetlerin hesaplanmasına ve geleneksel maliyet sistemine göre hesaplanan birim maliyetler ile FBM sistemine göre hesaplanan birim maliyetlerin karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Ayrıca son bölümde, uygulama sonuçlarına yer verilerek, işletme için öneriler belirtilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Advanced manufacturing environments have occured as a result of great developments and improvements in manufacturing technology and approaches to production. Advanced manufacturing environments affected all functions of the firms as well as their cost accounting systems considerably. In order to reach accurate cost figures it became necessary to renew the cost accounting systems of firms according to these rapid changes. In cost management systems, the aim is to provide correct, enough information to the management on time. The accurate cost information has vital importance in a number of managerial decisions. One of the new methods used in calculating correct costs is Activity Based Costing. In this study, Activity Based Costing method will be disscussed. This study comprises four sections. While basic concepts of cost accounting are studied in the first section, Activity Based Costing and system desing are studied in second and third sections. In the last section, the application of ABC system and the calculation of unit costs have been considered and a comparison is made between the unit costs calculated with the traditional costing system and the ones calculated by the ABC system. In the last section, the results of the application have been considered and the suggestions for the factory management have been specified. m