UH-1H genel maksat helikopterinin bakım ve onarım faaliyetlerinin modellenmesi ve simülasyonu
Modeling maintenance and repairment activities of UH-1H utility helicopter via simulation
- Tez No: 143768
- Danışmanlar: DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kara Havacılık Bakım Birlikleri; Kara Havacılık Komutanlığının envanterinde bulunan hava araçlarını, istenildiği yer ve zamanda harbe hazır bulundurabilmek maksadıyla bakım ve onarım faaliyetlerini yürütmekten sorumludur. Bu çalışmada, 1 nci Kara Havacılık Alayının envanterinde bulunan UH-1H genel maksat helikopterlerinin bakım ve onarım faaliyetlerinin yürütüldüğü Birlik Bakım Tabur Komutanlığının bünyesinde hizmet veren Bakım Onarım Bölük Komutanlığı Hücum Helikopter Bakım Onarım Takımı Uçuş Hattı Kısmfnın etkinliğinin analiz edilmesi ve arttırılmasına yönelik çözüm önerilerinin, ARENA 5.0 simülasyon paket programı kullanılarak bir simülasyon modeli ile ortaya konulması hedeflenmiştir. Anılan modelin değişik tipteki diğer hava araçları ve diğer bakım kademeleri için de uygulanabileceği değerlendirilmektedir. Kara Havacılık Komutanlığı'nın bünyesinde hizmet veren diğer bakım kademeleri ve hava araçları için bu tezde kurulan modellerin geliştirilmesi halinde, bakım kademelerinin bir bütün olarak etkinliğinin ölçülmesinin sağlanacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Army Aviation Maintenance Units are responsible for doing maintenance and repairment activities of the aircraft held in the inventory of Army Aviation Commands with a view of keeping them ready for war at desired place and on time. In this study, it is aimed to put forward recommendations of various solutions with a simulation model using ARENA 5.0 in order to analyze and increase of effectiveness of Flight Line Division (Commands of Maintenance and Repairment Company Assault Helicoper Maintenance and Repairment Platoon) serving under the Commands of Unit Maintenance Battalion and doing maintenance and repairment activities of the UH-1 H utility helicopters held in the inventory of 1st Army Aviation Regiment. It is evaluated that afore mentioned model will be also applicable for different type of aircraft and other maintenance units. If models developed in this thesis are extended for other maintenance units and aircraft serving under Army Aviation Commands, it is evaluated that measurement of effectiveness of maintenance units will be ensured completely. m