Stratejik maliyet yönetimi ve faaliyete dayalı yönetim ilişkisi: Bir uygulama
  1. Tez No: 143810
  2. Yazar: TUNÇ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma; faaliyete dayalı yönetim (FDY) ve stratejik maliyet yönetimi (SMY) ilişkisi hakkında bilgi vermekte ve bu bilgilere bağlı örnek bir uygulamayı içermektedir. Bu çalışmanın amacı; yeni bir teknik olan FDY sistemi hakkında bilgi vermek ve bu sistemi örnek bir uygulamada işleterek geleneksel maliyetleme sistemi ile arasındaki farkı tespit edebilmektir. Bu nedenle çalışmada; ilk olarak ekonomik ve teknolojik değişimler, maliyet yönetimi ve sistemleri, stratejik maliyet yönetimi ve stratejik yapı hakkında bilgi verilmiş, ikinci olarak FDY sisteminin gelişimi ve tanımı ile FDY sürecinin kuramsal yapısı hakkında bilgi verilmiş ve son olarak da örnek bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study gives knowledge about relationship between Activity-Based Management(ABM) and Strategic Cost Management (SCM) and a case study depending on this knowledge. The aim of the study is to offer knowledge about ABM as a new technique and to run the system in a case study in order to see the difference between ABM and the traditional costing system. For this reason; firstly, knowledge about the changes of economic and technological, cost management and systems, strategic cost management and strategic implementation, secondly, knowledge about the development of ABM, the definition and the theoretical structure of ABM process is offered and a case study practised lastly.