Bilgi teknolojilerinin örgütsel etkileri açısından değişim ihtiyacının incelenmesi ve yatırım kararlarında analitik hiyerarşi süreci kullanımı
Assessment of the need for change in information technologies from the view point of organizational effects and use of the analytic hierarchy process in investment decisions
  1. Tez No: 143811
  2. Yazar: FİLİZ HASGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN ÖRGÜTSEL ETKİLERİ AÇISINDAN DEĞİŞİM İHTİYACININ İNCELENMESİ VE YATIRIM KARARLARINDA ANALİTİK HİYERARŞİ SÜRECİ KULLANIMI Filiz HASGÜL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2004 Danışman: Prof. Dr. Celil KOP ARAL Bilgi teknolojileri, çağdaş teknolojik gelişmenin temel öğeleri arasındadır. Örgütsel yapı, iş süreçleri, insan öğesi ve kültürel yapı üzerinde önemli etkiler meydana getirmektedir. Bilgi teknolojilerinin başarı ile uygulanabilmesi, bilgi sistemleri ile ilgili bilgilerin yönetsel ve örgütsel süreçler hakkındaki bilgiler ile bütünleştirilebilmesine bağlıdır. Bilgi teknolojisi ve sistemlerinin değişim kararlarında yöneticiler stratejik kararlar yerine işlemlerin etkinliği üzerinde durmakta ve bu türden ölçütleri kullanarak karar almaktadırlar. Bu çalışmada, bilgi sistemlerinin değişim kararlarında kullanılabilecek, analitik hiyerarşi sürecine dayanan ve grup katılımına olanak sağlayan bir model sunulmaktadır. Önerilen yöntemde yer alan hiyerarşik yapı, karar vericilere işletmede belirlenmiş bilgi sistemi seçenekleri için uygun projenin seçiminde çeşitli kriterleri kullanarak farklı seçenekleri karşılaştırma olanağı sunmaktadır. Ayrıca, bu seçim süreci için önerilen yöntemin etkinliğini gösteren sayısal bir örnek verilmektedir.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Information t echnology is an e ssential c omponent o f c ontemporary t echnological development. It has significant impacts on work processes, human elements, organizational and cultural structures. Managements take into consideration operational efficiency rather than strategic objectives in decisions for the choice of information technology and systems. Successful implementation of information technology is dependent on the integration of knowledge about information managerial and organizational processes. The purpose of this study is to provide a model that merges knowledge-based decision support systems with management science methods include scoring model and the analytic hierarchy process for select the most suitable project from a given i nformation systems projects. The hierarchical structure of proposed method allows the decision maker to compare the different projects using the various evaluations criteria for selection of suitable alternative for new information system. A numerical example is presented to illustrate the effectiveness of the proposed methodology for selection process.