Meslek öncesi ve meslek içi muhasebe eğitiminin yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesi
Reconstruction and developing pre profession and in profession of accounting education
- Tez No: 143813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MESLEK ÖNCESİ VE MESLEK İÇİ MUHASEBE EĞİTİMİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE GELİŞTİRİLMESİ Tamer KARAUSTA İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2004 Danışman: Doç.Dr.Necdet SAĞLAM Eğitim, rekabetin her alanda ön plana çıktığı günümüzde, ülkelerin endüstriyel ve ekonomik gelişimine ivme kazandırması sebebiyle Özel bir öneme sahiptir. Bugün ülkeler değişen teknolojiye ve sanayinin gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilen nitelikli insan gücünü yetiştirebilmek için eğitimden beklentilerini belirleme çabası içindedirler. Türkiye'de muhasebe eğitimi mesleğe giriş öncesinde ticaret liseleri ile üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisans üstü programlarında verilmekte, meslek içi eğitim İse meslek kuruluşu bünyesinde oluşturulan TESMER aracılığı ile verilmektedir. Ancak muhasebe eğitim sistemi biri sistemin içinden, diğeri dışından iki dizi faktörün sürekli etkisi altında olduğu için muhasebe uygulamalarını ve dolayısıyla muhasebe eğitimini yönlendiren faktörlerin dinamizmi muhasebe alanında çok bilineni bir anda değersiz hale getirmektedir. Bu faktörler sırasıyla ekonomide dünyada meydana gelen gelişmeler ve muhasebe eğitim sisteminde yaşanan sorunlardır. Küresel bir yapıya bürünen dünya ekonomisinde faaliyet gösteren işletmelerde, mühendisliklerin ve üretim konularındaki uzmanlıkların yanında finansal konulardaki uzmanlıklar da ön plana çıkmıştır. İşletmecilik alanında yaşanan bu gelişmeler işletme ile ilgili tarafların muhasebeden ve dolayısıyla muhasebe meslek mensubundanm beklentilerini de değiştirmiştir. Bu ortam bilgiyi, kaliteyi ve her türlü insan gücünü ön plana çıkarmıştır. Bir yandan dünyada meydana gelen gelişmeler ve bu gelişmelerin muhasebeye ve dolayısıyla muhasebe eğitimine etkisi, diğer yandan eğitim sisteminde zaten var olan; gelişmelerin muhasebe eğitimine zamanında yansıtılamaması, bilgisayar ve uygulama eksikliği ve eğitimde standardın sağlanamaması gibi sorunlar muhasebe eğitiminin yeniden yapılandırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmamızın dördüncü bölümünde küreselleşen ekonominin gereksinimlerine cevap verebilecek ve işletmelerin rekabet gücünü artıracak nitelikli iş gücünü yetiştirebilecek ve uluslar arası standartlarda uygulanacak bir muhasebe eğitim sistemi için, model sunularak, çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RECONSTRUCTION AND DEVELOPING PRE PROFESSION AND IN PROFESSION OF ACCOUNTING EDUCATION Mr. Tamer KARAUSTA Department of Business Administration Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2004 Advisor : Ass.Prof. Necdet SA?LAM Education has a significant importance because of its acceleration affect on the countries' industrial and economical improvement due today's competition structure comes out foreground within all fields. Today, countries spend their afford to determine the expectations from accounting education to educate skilled manpower who are adequate to compensate the needs of developing industry and changing technology. Accounting education is given in trade high schools and universities' pregraduate and postgraduate programs in Turkey. In addition that accounting education during profession is given by TESMER within accounting association. But, because accounting education system is under the affect of two factors; one from the inside of that system and the other form outside, accounting applications and though the factors that directing accounting education dynamics, makes all known unuseful in the field of accounting. These factors to be drawn up worldwide improvements in the world economy and problems living in accounting education system. Specialization in finance sector is coming foreground in addition to engineering and production sectors in the working businesses in where the globalization structure of world economy coming forward. These improvements in management sector have changed the expectations of businesses and other interested sides from the accounting and by reason of accounting profession member. This structure has come out the knowledge, quality and all kind manpower in the foreground.Arising developments in the world and affects to accounting and though to accounting education and such problems which already in accounting system like not able to reflecting these developments to accounting education in time, computing and application deficiency and not improving standardization in education, requires to rebuild accounting education. Coming from that point, to answer the requirements of globalizing economy and improving the competition power of managements to educate qualifying manpower and to apply an accounting education with international standards, in the fourth section of our work solution advises are presented with a model.