Müşteri tercihlerinin araştırılmasında Konjoint analizi ve bireysel emeklilik sistemi üzerine bir uygulama
Conjoint analysis in researching costomers'preferences and an application to individual retirement account
- Tez No: 143812
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MÜŞTERİ TERCİHLERİNİN ARAŞTIRILMASINDA KONJOİNT ANALİZİ VE BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Sinan SARAÇLI İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Bu çalışmada, pazarlama araştırmalarında, firmaların sundukları mal ya da hizmetlerin, taşıması gereken özelliklerin ve bu özelliklerin önem derecelerinin belirlenmesinde kullanılan Konjoint Analizi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Konjoint Analizi'nin önemi ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde Konjoint Analizinin özellikleri ve kuramsal yapısına değinilmiş ve örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulama kısmı olan üçüncü bölümde ise ilk olarak Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgi verilmiş ve daha sonra, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nde görev yapmakta olan akademisyenlere Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girişte göz önünde bulundurulabilecek kriterlerin bulunduğu, Konjoint Analizi için ortogonal seçimle hazırlanmış, 16 kartı içeren bir anket uygulanarak anket sonuçlan değerlendirilmiş ve bu kişilerin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girişte önem verdikleri değişkenler ve düzeylerinin önem dereceleri ve nasıl bir sistemi tercih edecekleri araştırılmıştır. Ayrıca simülasyon amaçlı hazırlanmış kartların önem dereceleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CONJOINT ANALYSIS IN RESEARCHING CUSTOMERS' PREFERENCES AND AN APPLICATION TO INDIVIDUAL RETIREMENT ACCOUNT In this study, Conjoint Analysis, generally used in marketing research to designate both the features that products or services of the companies must include, and the importance levels of them, is examined. In the first chapter of the study, short history and the importance of Conjoint Analysis are given. In the second chapter, the characteristics of Conjoint Analysis and the theoretical configuration are examined by examples. In chapter three, which is the application part of the study, at first some information about Individual Retirement Account and a questionnaire, including 16 cards, prepared by orthogonal design for Conjoint Analysis are given. This questionnaire including the criterions of Individual Retirement Account to join in, is applied to the academicians working at Ahmet Necdet Sezer Campus of Afyon Kocatepe University to designate the criterions and the importance levels of them that these people think on when they join in Individual Retirement Account, and what kind of system if they prefer. And also the importance levels of the cards that are prepared by the aim of simulation are determined.