Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yürütülen EYTEPE yüksek lisans programının e-öğrenme açısından değerlendirilmesi ve ekonomik analizi
An Evaluation with respect to e-learning and economic analysis of the graduate program offered in Anadolu University's Institute of Educational Sciences
  1. Tez No: 143843
  2. Yazar: EREN KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, Economics, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNDE YÜRÜTÜLEN EYTEPE YÜKSEK LİSANS PROGRAMININ e-ÖĞRENME AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE EKONOMİK ANALİZİ Eren KESİM Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Şubat 2004 Danışman: Prof. Dr. Coşkun BAYRAK Bu araştırmada öğretmenlerin ve yöneticilerin Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanında e-öğrenme yöntemi kullanılarak yüksek lisans yapmalarına olanak sağlayan“EYTEPE e-öğrenme platformu”oluşturulmuştur. Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde e-öğrenme yöntemi kullanılarak yürütülmesi planlanan Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi tezsiz yüksek lisans programında, e- öğrenme yönteminin teknik alt yapı maliyeti, eğitim gören öğrencilerin birim maliyeti, e-öğrenme ve örgün eğitimin kredi başına maliyeti, e-öğrenme ve örgün eğitimin zaman karşılaştırması, e-öğrenme yöntemi için yapılacak eğitim yatırımının karlılığı, ve e- öğrenme yönteminin uygulama koşullarının nasıl sağlanabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yürütülen EYTEPE tezsiz yüksek lisans programının e-öğrenme açısından değerlendirilmesi ve ekonomik analizini içeren bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2003-2004 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsündeki EYTEPE tezsiz yüksek lisans programına kayıtlı 25 öğrenciİİİl oluşturmaktadır. Bu araştırmada örneklem alınma yoluna gidilmeyip, evren çalışma evreni olarak kabul edilmiştir. EYTEPE elektronik öğrenme modelinin ekonomik analizi yapılırken enflasyon oranı ve risksiz faiz oranı değişkenleri kullanılmış, 04.11.2003 tarihinde ihale edilen 9 aylık hazine bonosunun yıllık bileşik faizi olan %29.90 değeri risksiz faiz oranı olarak analizde kullanılmıştır. EYTEPE tezsiz yüksek lisans programının web tabanlı uygulama modelinin bir eğitim yatırımı olarak ekonomik analizinde, gelirler ile değişken giderlerinin hesaplanmasında Türk Lirası'nın 5 yıllık bugünkü değer iskonto oranı faktörleri, %29.90 iskonto oranına göre bulunarak analizde kullanılmıştır. Yapılan ekonomik analiz sonucunda araştırmadan elde edilen bulgulara göre, e- öğrenme yönteminin örgün eğitim yöntemine göre öğrenci başına birim maliyeti düşük olduğu, örgün eğitim yöntemine göre kredi başına maliyet üstünlüğü sağladığı, İkinci yıldan itibaren sabit giderlerin olmamasından dolayı toplam gelirler toplam giderlerden fazla olduğu için e-öğrenme yöntemi için yapılacak eğitim yatırımının karlı bir yatırım olduğu, e-öğrenme yönteminin örgün eğitim yöntemine göre zaman üstünlüğünün olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EVALUATION WITH RESPECT TO e-LEARNING AND ECONOMIC ANALYSIS OF THE GRADUATE PROGRAM OFFERED IN ANADOLU UNIVERSITY'S INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Eren KESİM Division of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planning and Economics) Anadolu University Institute of Educational Sciences, February, 2004 Adviser: Professor Dr. Coşkun BAYRAK In this study, an e-learning platform was formed to enable school teachers and administrators to attend graduate programs in the field of educational administration, supervision, planning and economics. In this framework, for the non-thesis educational administration, supervision, planning and economics graduate programs to be conducted in the Institute of Educational Sciences in Anadolu University with using the e-learning method, cost of technical infrastructure for e-learning method, unit costs of students attending a program, cost advantage per credit and time advantage between e-learning and formal education were calculated. In addition, profitability of educational investment in e-learning and application of e-learning were discussed. A descriptive research method is used in the study. Research universe includes 25 students, attending educational administration supervision planning and economics graduate program in Anadolu University's Institute of Educational Sciences in the 2003-2004 academic year, fall semester. Universe but not sampling, was used as the research universe in this study. In evaluation and economic analysis of the e-learning model, inflation rate and risk free rate of interest variables are used as the main variables. The value of annuallycompound rate of nine months Treasury bill (29.90 %), opened bids on November 4, 2003 was used as the risk free rate of interest in the economic analysis. In the economic analysis of the non thesis web based application model of educational administration, supervision, planning and economics program as an educational investment, five year present values of discount rates were calculated according to the %29.90 discount rate value for determining incomes and variable expenditures. Findings of the study can be stated as follows: Unit costs per students for e-learning method is lower than formal education, e-learning method provides cost advantage per credit. Due to the absence of fixed costs from the beginning of the second academic year, total incomes are larger than total expenditures which makes investments in e- learning graduate program profitable. The e-learning method is also found to be time saving when compared to formal education.