Türk kamu yönetiminde üst düzey yöneticilerinin yetiştirilmesi ve eğitimi sorunu
Training and education issue of high level administratiors in Turkish public administration
- Tez No: 143850
- Danışmanlar: DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET îkinci Dünya Savaşından sonra kamu hizmetlerinin alanı ve içeriği önemli ölçüde genişlemiş, devletin geleneksel işlevlerine sosyal ve ekonomik içerikli yeni görevler de eklenmiştir. Kamu sektöründe ortaya çıkan yeni beklenti ve ihtiyaçlar, kamu yönetimi sisteminin etkili ve rasyonel işlemesini zorunlu hale getirmiştir. Böyle bir zorunluluk, kamu lıizmetierinin nitelikli yöneticiler tarafından yürütülmesini gerekli kılmıştır. Başarılı bir yönetim, yöneticilerin iyi yetişmiş olmasına, yöneticilerin yetişmesi de etkili bir eğitimin sağlanmasına bağlıdır. Yöneticilerin eğitimi, ağırlık noktasını üniversite sonrası çalışmaların oluşturduğu sürekli akış halindeki bir süreçtir. Hızlı bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişmeler de, hizmet içi eğitimi gerekli kılmaktadır. Hizmet öncesi eğitimle öğrenilen bilgi ve kazanılan becerilerin sürekli geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de, yöneticilerin eğitimi sürekli olmak zorundadır. Başka bir ifadeyle, yöneticilik eğitimi, başlangıcı olan, fakat sonu olmayan sürekli bir uyum sürecidir. Çalışmanın hipotezini sınamak amacıyla İçişleri ve Maliye Bakanlıkları ile Başbakanlıkta alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Her üç kurumdaki yöneticilerin aldıkları üst düzey yönetici eğitiminin yönetsel becerilerini artırıp artırmadığı yönündeki soruya verdikleri yanıtların ortalaması alındığında, söz konusu kurumlarda üst düzey yönetici eğitiminin beceri artışında ancak orta düzeyde bir yükselme sağlayabildiği görülmektedir. Eğitimin süresi, eğiticilerin kalitesi ve eğitimlerin uygulamaya dönük olup olmadığı konularında üst düzey yöneticiler olumsuza yakın görüş beyan etmişlerdir. Buna ek olarak, siyasal nitelikli atamaların kamuda üst düzey yönetici eğitimine verilen önemi azalttığım düşündüklerini belirtmişlerdir. Bu durumda Türk Kamu Yönetiminde yönetsel becerileri geliştirmeyi amaçlayan işlevsel bir yönetici eğitimi sisteminin en kısa zamanda kurulması gerekliliği daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT After the Second World War, the scope and content of the public services have extended largely, moreover social and economic duties have been added to the traditional functions of the state. Today public administration system is expected to work in an efficient and rational manner due to the changing expectations and needs of the modern society. It is evident that such an expectation can only be met by highly qualified public administrators. A successful management depends on well-trained administrators and training of those administrators depends on providing an efficient education. Training of administrators is a continuing process mostly composed of post- university studies. Rapid scientific, technologic and social developments have also necessitated training-in service. Knowledge and skills, which are learned and acquired by training-pre-service, should be developed continuously. Therefore, training of administrators should be continual. In other words, training of administrators is a never-ending adaptation process. In order to test the hypothesis of the study, a field survey was conducted with the participation of high-level administrators in three ministries, namely, Prime Ministry, Ministry of Internal Affairs and Ministry of Finance. The results of the statistical analyses demonstrated that training of high-level administrators could only be able to provide an average increase in skills of administrators. Questions regarding“the duration of training”,“quality of tutors”and“whether the training they got is directed to the practical issues”have almost been responded negatively by the administrators. Besides, high-level administrators stated that political appointments in the system have decreased the importance of administrator training process. As a consequence, the study showed that the foundation of“a functional high-level administrator system”aiming at developing administrative skills is an important necessity in the Turkish Public Administration.