Türk özel sektör işletmelerinin Avrupa Birliği (AB) sürecine intibakı: Türkiye örneği ile ilgili bir çerçeve
The Adaptation of the Turkish private sector businesses to the European Union (EU) process: A framework for the sample of Turkey
  1. Tez No: 143851
  2. Yazar: FİGEN DİZBAY YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Türkiye'nin AB ile uyum yolundaki geçiş sürecinde, KOBÎ'ler başta olmak üzere Türk işletmelerinin ve bunun yanı sıra yabancı yatırımcıların durumu problemlidir. Bu çalışmada, AB- Türkiye ilişkileri genel hatlarıyla açıklanarak söz konusu durum ve problemler ortaya konulmuş ve olası çözüm yollan tartışılmıştır. Gerek Türk girişimcilerin gerekse yabancı yatırımcıların önündeki engellerin kaldırılması için devletin mevzuat uyum çalışmaları yapması, ve daha da önemlisi, bu mevzuatın usulünce uygulamaya konulması gerekmektedir. Keza, işletmelerin de iç piyasaya yönelik olarak gerçekleştirdikleri klasik üretim metotlarından vazgeçmeleri ve uluslararası piyasalarda belirlenmiş standartlara göre üretim yapmaya olanak tanıyacak teknolojik yeniliklerle ilgili yatırımlar yapmaları, işgücü verimliliğini artırmaları, idari yapıda düzenlemeler yapmaları, çalışma şartlarım ve tüm faaliyetlerim AB standardı düzeyine çıkartmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In the transition process towards Turkey's harmonization with the EU, the situation of the Turkish businesses -particularly the SME's- as well as the foreign investors is a problem. In this study, the Turkey-EU relations are explained in general, and the situation and problems in question, and possible solutions for them are discussed. The government should not only fulfill the harmonization of legislation with a view to eliminate the obstacles in front of the Turkish entrepreneurs and foreign investors, but also the legislation should be duly applied. Likewise, the businesses should cease the classic production methods they use for the domestic market, invest for technologic innovations that would enable production in compliance with the standards set in the international markets, enhance the productivity of labor, rearrange the management structure, and lift their working conditions and all other activities to a level in line with the EU standards.