Etik açıdan haber fotoğrafçılığı: Türkiye'de haber fotoğrafçılarıyla bir anket çalışması
Photojournalism from an ethical view: A survey on photojournalists in Turkey
  1. Tez No: 143879
  2. Yazar: ERDEM ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERTER ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ETİK AÇIDAN HABER FOTOĞRAFÇILIĞI: Türkiye'de Haber Fotoğraf çil arıyla Bir Anket Çalışması Erdem ÇETİNTAŞ Basın ve Yayın Anabillm Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2004 Danışman: Yard. Doç. Dr. Merter ORAL Etik açıdan haber fotoğrafçılığının incelendiği bu çalışmanın kuramsal kısmında, haber fotoğrafçılığı üretim sürecini ve haber fotoğrafçısını basın meslek ahlâkı bağlamında değerlendirebilmek için önce etik ve ahlâk kavramı üzerinde durulmuş; daha sonra genel olarak meslek ahlâkı incelenerek, basın meslek ahlâkı özelinde haber fotoğrafçılığı üretim süreci ile birlikte haber fotoğrafçısı etik açıdan incelenmiştir. Meslek ahlâkı ilkelerine uygun haber fotoğrafı üretiminin gerçekleşebilmesi açısından haber fotoğrafı üretim sürecinin koşullan ve bu koşullar içerisinde haber fotoğrafçısının konumu ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, Türkiye'deki haber fotoğrafçılanyla bir anket gerçekleştirilmiştir. Anketle, haber fotoğrafçılığının üretim koşulları ve bu koşullar içerisinde haber fotoğrafçılarının durumuna dair haber fotoğrafçılarının görüş ve değerlendirmeleri belirlenmiştir. Uygulamayla elde edilen veriler, haber fotoğrafçılarının, var olan haber fotoğrafçılığını meslek ahlâkı ilkelerine uygun bulmadıklarını, sorunların kendilerinden de kaynaklandığını kabul ettikleri halde, temel sorunların üretim sürecinin koşullarından doğduğu düşüncesinde olduklarını göstermiştir. Haber fotoğrafçılarının, mesleklerini yaparken özgür olmadıklarını düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
lit ABSTRACT In the theoretical part of the study, in which the ethic view of photojournalism has been examined; initially, the concept of ethics and morals have been clarified in order to evaluate the production process of photojournalism, and the photojoumalist in terms of the ethics of journalism, and then, in general, ethics of professions has been analyzed and specifically the production process of photojournalism and photojoumalist have been analyzed with regard to ethics in the frame of journalism ethics. The conditions of the photojournalistic production and the standing of the photojoumalist have been evaluated to enable the photojournalistic production which is compatible with the, principles of the ethics of professions occur. In the practical part of the study, a survey has been conducted into the opinions and considerations of photojoumalists in Turkey on the production conditions of photojournalism and the standing of the photojoumalists under the circumstances. The data show that the photojoumalists have not found the photojournalism at present conformable with the principles of the ethics of professions, and that they have admitted the problems also result from themselves, and though, they have added that the fundamental problem results from the circumstances of the production process. Furthermore, it has been identified that photojoumalists are not free while doing their jobs.