Hava kirliliği zaman serilerinin öngörü amacıyla analizinda ARIMA modelleri ve bir uygulama
Forcasting of air pollution time series by using ARIMA models and an application
  1. Tez No: 143880
  2. Yazar: ATİLLA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVA KİRLİLİĞİ ZAMAN SERİLERİNİN ÖNGÖRÜ AMACIYLA ANALİZİNDE ARIMA MODELLERİ VE BİR UYGULAMA Atilla YILMAZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışmam: Prof. Dr. Ahmet ÖZMEN Bu çalışmada Ocak 1988-Haziran 2003 tarihleri arasında Eskişehir ilindeki hava kirlilik verileri derlenerek, ARIMA modelleri yardımıyla öngörü yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde hava kirliliği hakkında genel bilgi verilmiştir. Havayı kirleten faktörler, kirletici çeşitleri, kirleticilerin etkileri, yakıt türleri bu bölümde ele alman konulardır. İkinci bölümde, zaman serisi özellikleri, zaman serilerine ilişkin sınıflandırma ve ARIMA modellerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Ayrıca zaman serisi çözümlemesinde ARIMA modellerinin kullanılması hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, ARIMA modelleri yardımı ile Eskişehir ilindeki ön dönem hava kirlilik değerleri öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
HI ABSTACT In this study, a forcasting is made using the ARIMA models on the air pollution data collected in Eskişehir province for the period of January 1988- June 2003. In the first chapter, a literature on air pollution is introduced. Among the topics addressed are air polluting factors, type of polluters, the effects of polluters and type of fuels. In the second chapter, a related literature on characteristics of time series, classifications of time series and ARIMA models is introduced. In the third chapter preliminary period air pollution values in Eskişehir is forcasted using ARIMA models.