Osmaneli (Lefke) Hg. Georgios Osmanlı dönemi Rum kilisesi
A Greek church of Hg. Georgios from Ottoman era at Osmaneli (Lefke)
  1. Tez No: 143878
  2. Yazar: SEÇKİN EVCİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU PARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OSMANELİ (LEFKE) HAGİOS GEORGİOS OSMANLI DÖNEMİ RUM KİLİSESİ Seçkin EVCİM Sanat Tarihi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. Ebru Parman Bilecik ili Osmaneli ilçesinde yapım tarihi ve yaptıranı bilinmeyen bir Osmanlı dönemi Ortodoks Rum kilisesi bulunmaktadır. Kilisenin adı Hagios Georgios'tur. Bizans döneminde Leukea, Osmanlı döneminde Lefke olarak bilinen bu ilçede, ilçe merkezinde bulunan bu yapı hakkında daha önce herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Olasılıkla XIX. yy' in sonları, XX. yy' m başlarında yapılmış olan kilise, kısa bir süre (en geç mübadeleye kadar ) kullanıldıktan sonra terk edilmiştir. T.C döneminde ahır, depo ve ev olarak kullanılmış, örtüsü, merdivenleri, gynekaionu dışında günümüze kadar gelebilmiştir. Bu çalışma, bu kilisenin mimari tanıtımını ve bu yapı tipinin kısaca var olma nedenlerini içermektedir. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda ulaşılan temel sonuçlar; kilisenin XIX. yy'ın sonlarıyla XX. yy başları arasında inşa edildiği, batı kiliselerinde görülen özellikler taşıdığı ve mimari açıdan hiçbir sorun ortaya koymayan yapının, herhangi bir bakım ve onarım geçirmediğidir. Çalışmamın Osmanlı dönemi azınlık mimarisiyle ilgili çalışmalara ve bu konuyla ilgilenenlere faydalı olması en büyük dileğimdir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT There is an Anatolian Greek ortodox church belongs to the term of Ottoman's in Osmaneli in Bilecik. İt is unknown that who was it's builder and when. The name of the church is Hagios Georgios. There haven't been any researches carried out about this church in the town which is known as Lefke in the Otoman period, Leukea in the Byzantine period. The church, which was most probably built at the end of the 19th. century between beginning of the 20th. century, was left after being used for short era, till the last population exchange.During the republic of Turkey it had been used as stable, warehouse, and shelter. İt has remained till today except it's roof, stairs and gynekaion. This study contains an architectural presentation and introduction of this church, and the reasons of the existence of these typical constructions briefly. The examinations and the researches which had been carried out have reached some basic results: The church was built at the end of the 19 th. century between the beginnig of 20th century, it shows characteristics which can be seen in western churchs and it which hasn't caused any architectural problems, hasn't had any restorations on it. İt is my strong desire to be useful with this research for those who are interested in this subject and to further studies concerning the architecture of the minority term of Ottoman Empire.