Perakendecilikte internetin alternatif bir satış aracı olarak kulanılması, Gima T. A. Ş. ve Migros T. A. Ş. 'de karşılaştırmalı bir uygulama
The Using internet as an alternative sales tool in retailing, a comperative application in Gima T. A. Ş. and Migros T. A. Ş.
- Tez No: 143883
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU PERAKENDECİLİKTE İNTERNETİN ALTERNATİF BİR SATIŞ ARACI OLARAK KULLANILMASI, GİMA T.A.Ş. VE MİGROS T.A.Ş.'DE KARŞILAŞTIRMALI BİR UYGULAMA Mustafa Emre KANCA İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2004 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Özellikle internetin ortaya çıkmasıyla hızlanan ekonomik alandaki gelişmeler ve elektronik ticaretin etkileri, işletmelerin değişmesini ve yeni çağa ayak uydurmalarını gerektirmektedir. Perakendeci işletmeler, internet perakendeciliğinin oluşturduğu etki ve tüketici taleplerindeki değişim nedeniyle oluşan bu pazarın taleplerine hızla cevap vermek durumundadırlar. Çalışmanın amacı; perakendeci işletmeler için, işletme ile tüketiciler arasında gerçekleşen elektronik ticaret faaliyetlerinin etkilerinin incelenmesi ve internet perakendeciliğini faaliyetlerine alternatif bir satış aracı olarak eklemek isteyen perakendeci işletmelerin elektronik dönüşüm faaliyetleri ile birlikte sanal mağazanın oluşturulmasınm ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Especially, fastened economical developments and effects of electronic trade after internet's appearance force companies to change and modernize their technics in order to catch new era. Retailers should fastly answer the demands of new market which emerged with impact of internet retailing and changes in the consumer's demands. Main objective for this thesis is make a research on the impacts of e-commerce between companies and consumers for the retailer company's and offer a guideline for building a virtual store and electronic transformation for the retailers which wants to add sales via internet into their selling channels.