Deformasyon ve figüratif resim
Deformation and figurative painting
  1. Tez No: 143885
  2. Yazar: GÖKAY TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
il YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEFORMASYON VE FİGÜRATİF RESİM GdkayTAZEGÜL Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2004 Danışman: Doç. Zeliha AKÇAOĞLU Sanata yıkıcı bîr özellik katmak, yeni açılımlar için bir ön koşul özelliği oluşturmak, doğal olanı değiştirme ve aynı zamanda yeni bir yapılanma kaygısıyla mümkündür.Gerçekte her sanat alanında olan ve uygulanan yemden yapılanma dürtüsü, sanatı hep şaşırtan ve merak uyandıran hale getirmiştir. İşte sanat, bu özelliklerinden dolayı öncü hale gelmiştir. Delbrmasyon olgusunu en kısa şekilde biçim bozma olarak tanımlarsak eğer, bu tezin ortaya çıkmasının alt yapısında, estetik değerlerle oluşturulmuş nesne olgusunun deformasyona uğratılması yatmaktadır. Bu çalışmada öncelikle deformasyonun ( biçim bozma) tanımı ve kavramı üzerinde durulmuştur. Deformasyonun bir estetik yaratma biçimi olarak değerlendirilmesinin ardından, deformasyonu gerektiren etkenlere de değinilmiştir. Bu doğrultuda yaptığım figüratif resimlerde, kavramsal yönden eksikliğimi tamamlamak için bu araştırmayı yapma gereğini duydum. Son olarak bu çalışma; figüratif resim sanatında, sanatçıların deformasyon kavramım kullanarak meydana getirdikleri eserleri, resim diline nasıl aktardıklarım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT To add a propert destractive to art is possible, to prepare a new condition for new expansions, to change the natural one and at same time also worry about formation. In fact the complision of formation again that exist and is prachised in every parts of arts, makes it always surprising, causing curiosity. If we identify that the deformation is to impare of the shape, in the substraction of this thesis, the subject phonomenon that deformate formed with esthetic volues. First, in this study the definition and concept of the deformation is focused, after the evolution of deformation as to form the esthetic shape, the factors that necessity of deformation is handled. I needed to make this research for complaining my conceptual defiency in my figurative pictures. Finally this study shows how they transpose the art of work that artists made with using the concept of deformation in the art of pictures to their picture styles.