Resim sanatında renk-içerik, from-içerik ilişkisi
Colour-content, form-content relation in art of picture
  1. Tez No: 143886
  2. Yazar: EBRU AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU RESİM SANATINDA RENK-İÇERİK, FORM-İÇERİK İLİŞKİSİ EbruAKTÜRK Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Abdullah DEMİR Bu araştırmada resim sanatında ifade aracı olan renk ve formun kullanım nedenleri araştırılarak belirli sonuçlara varılmış, renk ve formun içerikle bağlantıları incelenmiştir. İnsan beyninin bilinçaltı görüntüleri ve bilinçli olarak ortaya çıkardığı dışavurumlar, çağlar boyu göstermiş olduğu değişim süreçleriyle ilintilendirilerek bağlantılar kurulmuştur. Öncelikle rengin ve formun bilimsel tanımlan ve görsel anlatım öğesi olarak kullanım biçimleri ve sınıflandırmaları yapılmış, içerikle bağlantısına ayrıca değinilmiş ve tarihsel süreçte örneklendirilerek incelenmiştir. Çağlar boyu sanat eserleri, insan beyninin somut görüntüleri olmuştur. Her uygarlık dönemi; farklı ilişkiler, farklı inançlar yaşadığından birbirlerinden farklı dışavurum örnekleri göstermiş, bu yaşantısal süreçler görsel anlatım öğesi olan renge ve forma yansımıştır. Bu yansıma zamanla, dinsel ve ideolojik etkilerle yön bulmuş, şekillenmiştir. Renk ve biçim insan ruhunun bireysel anlatımı olmasına karşın zaman içinde; bireysellikten çıkıp toplulukların, bir değil birçok beynin ifadesi, bazı ideolojilerin sembolü olmak durumunda kalmıştır. İşte bu süreç çerçevesinde içerikle bağıntılı renk ve formun kullanımı göz önünde bulundurularak, incelenmiş; elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Tarihsel süreç içerisinde, resimsel ifadelerde somuttan soyuta renk ve formun içerik ile bağıntısı, nedenleri incelenmiş, bulunan sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research, the causes for/we use colour and form which are the media of visual expression have been researched and certain key results been derived, relations of colour and from with the content has been also inspected. Subconscious visual forms and consciously extracted outcomes of the human brain have been related with their changing periods along the ages. First of all the scientific definitions of colour and forms. The usage forms as visual expression media and their classification are given. Then their connections with the content have been separately touched and inspected by sampling in chronology. Art products have been concrete visions of human brain in history. Because every civilization has different relations, beliefs and life periods, they have showed different samples of outcomes. So this life periods are reflected into colour and form. Which are the media of visual expression. This reflection in a time has found a direction for it self and formed by ritual and ideological effects. Despite of colour and form being the individual expression of the human soul. In some art periods they had to be out of individuality by being the expressions of many brains as the symbol of some ideologies. In that periodical time frame the usage of colour and form connected with content was inspected and the data found has been made public. Also in chronological duration The relation slip and the causes of colour and form with content are inspected in pictorial expressions from concrete to abstract and the results thus found are presented in this study.