Üniversitelerin kurumsal iletişim yönetimi: Anadolu Üniversitesi örnek olay çalışması
Corporate communication management in university: Anadolu University case study research
  1. Tez No: 143887
  2. Yazar: GÜVEN İÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH UZTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜNİVERSİTELERİN KURUMSAL İLETİŞİM YÖNETİMİ: ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASI Güven İÇEL Reklam ve Halkla İlişkiler Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Doç. Dr. Ferruh UZTUĞ İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan gelişmeler, özellikle globalleşme süreci, pek çok değişikliği beraberinde getirmiştir. Değişen dünyada, yönetim şekilleri de değişim göstermiş, iş dünyasında, teknoloji, şeffaflık, bilgi, iletişim, girişimcilik gibi üstün güçler ve çokulusluluk, güçlü örgüt yapısı gibi çağdaş yaklaşımlar belirmeye başlamıştır. Dolayısıyla kurumlar kendilerini, çevrelerinden soyutlayamaz hale gelmişler, bu da beraberinde kurumların sürekli bir iletişim çabası içerisinde olmalarını gerektirmiştir. Zamanla toplam kalite, müşteri odaklılık, stratejik süreç yönetimi, verimlilik gibi kavramların da ortaya çıkmasıyla var olan iletişim uygulamaları yetersiz hale gelmiş ve yeni bir iletişim gücü olarak kurumsal iletişime ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda üniversitelerde evrensel değerleri ve görevleri gereği bu yapının içerisinde yer almakta, aynı değişim ve gelişmeleri yaşamaktadır. Dolayısıyla iş dünyası için ortaya çıkan yeni iletişim gücü ihtiyacı üniversiteler içinde geçerlidir. Buradan hareketle birinci bölümde kurumsal iletişim kavramı, süreç olarak irdelenerek ilgili kavramlar ile birlikte açıklanmaya çalışılmıştır, ikinci bölümde, iletişim kapsamında üniversite olgusu, gelişen dünyada üniversitelerin yeri ve Türkiye'deki durumu değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde üniversiteler için uygulanabilir bir kurumsal iletişim modeli önerilmiş, son bölümde ise Anadolu Üniversitesi'nde yürütülen iletişim faaliyetleri örnek olay çalışması yöntemiyle incelenerek bu bağlamda önerilen model değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CORPORATE COMMUNICATION MANAGEMENT IN UNIVERSITIES: ANADOLU UNIVERSITY CASE STUDY RESEARCH Güven İÇEL The Department of Advertising and Public Relations Anadolu University, Social Sciences Institute, August 2004 Supervisor: Associate Prof. Ferruh UZTU? Developments of the post second world war era, especially emerging globalization process have caused many changes in the world. In this changing world, management styles have also been revised and master forces like technology, transparency, information, entrepreneurship and contemporary approaches such as multinationality, strong organization structures have began to emerge in the business environment. Therefore institutions became unable to abstract themselves from their environment and this made it necessary for them to be in a continuous communication effort. By the time, existing communication applications became insufficient for the emerging concepts such as total quality, customer orientation, strategic process management, productivity, and corporate communication needed as a new communication force. In this context; universities, as a part of this environment, due to their universal values and mission, have also faced with the same changes and the developments. Therefore, above mentioned emerged need for a new communication force is valid for the universities as well as the business world. Starting from this point, corporate communication concept has been examined with related concept together as a process in the first section. In the second section, university fact in the communication scope, position of the universities over the world and status of the universities in Turkey has been evaluated. In the third section of paper, applicable corporate communication model for universities has been proposed. In the last section, communication activities in Anadolu University have been examined by using the case study method and the new model has been evaluated with this real case.