Çizgi film-Mit ilişkisi
Cartoon and Myth relationship
  1. Tez No: 143957
  2. Yazar: ÖZLEM AYVAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ ÇİZGİ FİLM -MİT İLİŞKİSİ Özlem AYVAZ Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2003 Danışman: Yrd. Doç. Fethi KABA İnsanlık, doğanm sahnesine ilk çıktığından bu yana, genellikle kesintisiz ve sürekli gelişen bir oluşum süreci içerisine girmiştir. Bu gelişim süreçlerinden en önemlisi olarak bu günün modern insanını biçimlendiren, dil olgusunu örnek verebiliriz. Dil, dördüncü zamanın başlarında insan oğlunun mağaralara sığınması ve mağara duvarlarına avladıkları hayvanları ve av sahneleri gibi çevresinde gördüğü olayları resmetmesiyle gelişen,“soyutlama yetisi”nin bir sonucu olarak doğmuştur. Bu gelişimin ardından, yüzyıllar içerisine sığacak olan büyük yenilikler, oluşumlar ortaya çıkacaktır. Bu yemliklerden biri de yüzyılların keşfi olarak tarihe geçen,“Sinema”sanatıdır. Eskitaş Çağı olarak da adlandırılan bu dönemde insan, varolmanın nedenini, içgüdüsel olarak sorgular ve anlamlandırır. Bu anlamlandırma çabası, bir başka önemli eser olan mitosları doğurur. Milyonlarca yıl önce filizlenen ve günümüze kadar bir çok kültürden geçerek büyüyen bu yumak, bir çok alana esin kaynağı olmuştur. Sonuç olarak, bu iki önemli oluşum yani sinema ve mitos, ortak kökene sahip olarak varolmuştur diyebiliriz. Bu çalışma, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma Çizgi film yapım aşamalarında mitlerin, yararlanıla bilinecek bir kaynak olması açısından incelenmesini konu etmektedir.Ill Animasyon sanatının çıkış noktası ve gelişimi ile ilgili sürecin algılana bilmesi, sinema sanatının oluşumu ve bu alandaki gelişmelerin etkilerinin incelenmesiyle mümkün olabilecektir olabilmektedir. Bu bağlamda animasyon filmleri ve gelişim sürecinde, mitlerin kullanımını inceleyen araştırmanın içeriğine yönelik olarak sinema sanatımn tarihsel gelişimine değinmek gerekmektedir. Animasyon sanatı sinema sanatı ile paralel bir şekilde gelişmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu türün sürecini görebilmek için paralellik gösterdiği sinema sanatının tarihçesi incelenmiş ve konu İle ilgili elde edilen bilgiler bu çalışma ile aldatılmıştır. Ayrıca, çizgi film üretiminin aşamaları tek tek irdelenip, mitlerle kurula bilinecek ilişki karşılaştırmalı bir şekilde verilmiştir. Son olarak da araştırmaya örnek olması açısından, bir çizgi film çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Mankind has always been in a forming process that has been progressing continuously and uninterraptedly since he took his place on the scene of the nature. We may see human language that forming modern human as one of the significant phenomenon of this progressing process. Human language appeared as a result of the 'abstraction' competence which had been developed by representing the events he met such as hunting scenes at the beginning of the fourth period in which human being took shelter in caves. Following this development, some phenomenon and major innovations that occurred throughout the centuries appeared. One of these innovations is 'cinema', which took its place in the history as the discovery of centuries. In this period, which is also called as pre-history, the man questioned the reason of his existence on instinct and he gave meaning to it. The struggle of this signification caused mythos, which is another important sign of the period. This phenomenon, which began to develop millions of years ago and has been impressed by many cultures, has inspired many other areas with its richness. Consequently, we may say that these two formations, cinema and myths, have had same shared origin. This work was prepared Anadolu University Social Sciences Institute Fine Art Faculty Animation Department as a master thesis. This study investigates myths as a source that may be used in production phases of cartoon films. Being able to perceive both the starting point of animation and its developing process is possible by investigating the formation of cinema art and the effects of this art. In this context, the historical development of cinema in animation films and its developing process including the use of mythos should be referred to. There have been parallel developments in both cinema and animation up to present. To understand the process of this kind, the history of cinema has been investigated and the information related to the subject has been informed in this study. The all phases of the production of a cartoon has, also, been researched carefully and the relationship between cinema and animation