Tekelleşen Türk medyasında yazılı basın ekleriyle sunulan yaşam tarzları
Presenting lifestyles with print newspapers' supplements in monopolizing Turkish media
  1. Tez No: 143958
  2. Yazar: DEVRİM DENİZ EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TEKELLEŞEN TÜRK MEDYASINDA YAZILI BASIN EKLERİYLE SUNULAN YAŞAM TARZLARI Devrim Deniz EROL Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2004 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Banu DAGTAŞ Bu çalışmanın temel amacı, tekelci Türk basınının haftasonu eklerinde ttiketimle gelen yaşam tarzları sunumunun incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak tekelci bir yapı sergileyen Milliyet, Sabah ve Akşam gazetelerinin haftasonu ekleri, içerik çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kapitalizmle ilişkisi bağlamında tüketim kültürü ve tüketim kültürüne yönelik yaklaşımlar, refah toplumundan günümüz toplumuna tüketim kültfirünün geçirdiği değişimler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise küreselleşme, tüketim kültürü ve yaşam tarzı sunumu ilişkisi irdelenmiştir. Uygulamaya ayrılan üçüncü bölümde, çalışmanın yöntemi, haftasonu eklerinde yaşam tarzı sunumuna ilişkin bulgular ve bulguların değerlendirilmesi yer almış; sonuç bölümünde ise çalışmanın bulguları, kuramsal kabullerle birlikte değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Uygulamadan elde edilen bulgular Milliyet, Sabah ve Akşam gazetelerinin haftasonu eklerinin farklı oranlarda da olsa tüketimle gelen yaşam tarzı sunumunda bulunduklarını göstermiştir. Bu eklerde lüks tüketime dayalı, seçkinci bir yaşam tarzı vurgulanmakta; Batı'yı örnek alarak“modernleşme”ye dayalı bir yaşam tarzı sunulmaktadır. Türk basınının tüketim kültürünün belirlediği bu yaşam tarzlarım sunması, tekelci ve küresel sermayeyle bütünleşmiş mülkiyet yapısından kaynaklanmaktadır. Bu konuya ilişkin öneri Türk basınında anti-tekel yasalarının uygulanmasıdır.Ill Araştırma sonuçlan, Batı'daki örneklerinde olduğu gibi, Türkiye'de de bir yaşam tarzı gazeteciliğinin başladığım göstermektedir. Bu konuya ilişkin öneri tekelci yapı sergileyen Türk medyasının diğer yayınlarında da yaşam tarzı sunumlarının incelenmesidir. Tekelci yazılı basm dışmda kalan gazetelerin haftasonu eklerinde de yaşam tarzı sunumunun incelenmesi ve bu konuda karşılaştırma, yapılması da öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the presentation of the lifestyles which has come through consumption in monopolist Turkish Media's newspapers' weekend supplements. In connection with this aim, the weekend supplements of Milliyet, Sabah and Aksam newspapers have been analyzed by means of content analysis method. In the first part of the study, connected with capitalism, consumer culture, the approaches related to consumer culture and the evaluations of the consumer culture from affluent society into today's society have been examined. In the second part of the study, globalisation, consumer culture and lifestyle presentation relations have been investigated. In the third part,which was set for practice, method of the study, findings connected with lifestyle presentations in weekend supplements and the evaluations of these findings have taken part; in the consequence part, the findings of the study have been evaluated and discussed together with the theoretical acceptances. Findings gotten from the study have shown that, even in various ratios, weekend supplements of Milliyet, Sabah and Aksam newspapers have presented lifestyle which come from consumption. In these weekend supplements, a selective lifestyle based on luxury consumption is being emphasized; taking the West as a model, a lifestyle based on“becoming modern”is being presented. Turkish media's presenting these lifestyles determined by the consumer culture is resulted from the property structure became united with the global capital. The proposal related to this subject is anti-trust laws' being put into practice in Turkish Media. Study results are showing that, as seen in the models in the West, a lifestyle journalism has started in Turkey, as well. Proposal in this area is to investigate the lifestyle presentations' in other broadcasts of the monopolist Turkish Media at the same time. Making investigations on the presentations of lifestyle and making comparisons on this subject in the weekend supplements of the newspapers that stay out of the monopolist Turkish Media, as well are also among the proposals.