Okul yöneticileri ve öğretmenlerinin eğitim bölgesi ve eğitim kuralları uygulamalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of the ideas of primary education and high school headmasters and teachers about practices on the ecucation areas and education committee
- Tez No: 143985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN AKMAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU OKUL YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNİN EĞİTİM BÖLGESİ VE EĞİTİM KURULLARI UYGULAMALARINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN BELİRLENMESİ (ESKİŞEHİR İL MERKEZİ) Ramazan KILIÇ Eğitim Bilimleri ( Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Ocak 2004 Danışman: Y. Doç. Dr. Turan Akman ERKILIÇ Bu araştırmada ilköğretim genel lise okul yöneticileri ve öğretmenlerinin eğitim bölgesi ve eğitim kurulları uygulamalarına ilişkin görüşleri ile kimi kişisel değişkenlerine göre eğitim bölgesi ve eğitim kurulları uygulamalarına ilişkin görüşlerinin farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada 2002-2003 öğretim yılı sonunda Eskişehir il merkezindeki 19 ilköğretim okulu ve 9 genel lisede görev yapan öğretmenler ile diğer tüm ilköğretim okulları ile genel liselerin yalnızca yöneticileri ile çalışılmıştır. Araştırmada 1215 öğretmene ve 248 yöneticiye toplam 1463 anket uygulanmış, araştırma evreninin %39,2'sinden kullanılabilir 573 veri elde edilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, iki bölüm ve toplam 31 maddeden oluşan anket ile toplanmıştır. Okul yöneticisi ve öğretmenlerinin kişisel özelliklerini ve okul yöneticisi ve öğretmenlerinin genel yönetim hizmetlerinin yürütülmesi, insan kaynakları yönetimi, demokratikleşme ve yerelleşme boyutlarında eğitim kurulları uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik olarak frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Eğitim bölgesi ve eğitim kurulları uygulamalarına ilişkin okul yöneticisi ve öğretmenlerin görüşlerinin farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesinde ikili küme araştırmalarında“Bağımsız Gruplar arası t Testi”uygulanmıştır. Öğretmenlerin eğitim bölgesi ve eğitim kurulları uygulamalarına ilişkin; genel yönetim hizmetlerinin yürütülmesi, insan kaynaklan yönetimi, demokratikleşme ve yerelleşme boyutlarında görüşlerinin, kişisel değişkenlerine göre ilişkili olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kay kare (X2) istatistik testinden yararlanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerinde.05 anlamlılık düzeyinin kullanıldığı araştırmada, çözümlemeler“SPSS 10.0 for Windows”paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, yöneticilerin ve öğretmenlerin eğitim bölgesi ve eğitim kurulları uygulamalarında, genel yönetim hizmetlerinin yürütülmesi, insan kaynaklan yönetimi, demokratikleşme ve yerelleşme boyutlarında görüşleri olumlu düzeyde belirmiştir ve bu görüşler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Eğitim bölgesi ve eğitim kurullan uygulamalanna ilişkin olarak, cinsiyet boyutunda bayan öğretmenlerin ve öğretim kademesinde de ortaöğretim öğretmenlerinin daha olumlu yönde görüşlere sahip oldukları, eğitimle ilgili sendikaların eğitime yönelik politika üretmekte yetersiz kaldıkları, sendikaya üye olan yönetici ve öğretmenlerle sendikaya üye olmayan yönetici ve öğretmenler arasında istatistiksel bakımdan anlamlı farklılıkların olmadığı görülmüştür. Bu bulgulara dayalı olarak şu önerilerde bulunulmuştur: Erkek öğretmenlerin demokratikleşme ve yerelleşme boyutuna ilişkin beklentilerinin neler olduğunu belirlemeyi amaçlayan araştırmalar yapılabilir. İlköğretim kademesinde görevli öğretmenlerin insan kaynaklan yönetimi, demokratikleşme ve yerelleşme boyutlarına ortaöğretim kademesindeki öğretmenlere göre olumsuz bakmalannın nedenleri araştırılabilir. Eğitim bölgesi ve eğitim kurullan uygulamaları ve sonuçlanna yönelik hizmetiçi eğitim çalışmalanna yer verilmesi önerilebilir. Eğitim sendikalarının sendikal işlevlerin önemli bir bölümünü kapsayan eğitimle ilgili politikaların üretilmesi yönünde çalışmalar yapmalarının yararlı olacağı önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE IDEAS OF PRIMARY EDUCATION AND HIGH SCHOOL HEADMASTERS AND TEACHERS ABOUT PRACTICES ON THE EDUCATION AREAS AND EDUCATION COMMITTEE Ramazan KILIÇ The Deparment of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planning and Economics) Anadolu University, Graduate School of Educational Sciences, February 2004 Advisor: Ast. Professor. Turan Akman ERKILIÇ With this search, it has been aimed to determine the ideas of primary education and general high school headmasters and teachers about the Education Area and Education Committee, and also the differences between headmasters' and teachers' ideas about Education Area and Education Committee according to identified personal facilities The search has been designed in searching type. At the end of 2002-2003 Education Year, this search has been applied on headmasters and teachers who work in 19 primary education schools and 9 general high schools in Eskişehir city centre and also on just headmasters in all of the other primary education schools and general high schools. A questionnaire has been applied on totally 1463 teachers and headmasters, 573 usable data of 39,2 % has been obtained. Data directed to the purpose of the search has been gathered in a questionnaire including two chapters and total 3 1 articles, developed by searcher Frequency and percentage calculations have been used to find out the personal facilities of the headmasters and the teachers of the school and also their ideals about Education Area and Education Committees. To find out ideas of the headmaster and the teachers about the applications of Education Area and Education Comittees on General Administration Service, Human Resources Administration in democratic and localization dimensions, frequency and percentage calculations have been used again.In order to see if there are any differences between the ideas of the headmasters and the teachers, in pair group searches“Independent Inter - Groups t Test”has been applied. mKay square (X2) statics test has been used in order to determine whether the ideas of the teachers about Education Area and Education Committee's applications and about General Administration Service, Human Resources Administration in democratization and localization dimensions related to their personal differences. In the search of which.05 expressiveness level has been used in its statistical analysis, analysis has been managed with“SPSS 10.0 for Windows”packet programme. According to the findings by the search, in Education Area and Education Committee applications of teachers and headmasters, the evaluations appear in positive levels abour the Process of General Administration Facilities, the Human Resources Administration, Democratization and Localization dimension and there haven't been any meaningful differences among these evaluation according to the statistics it has been understood that headmasters and teachers haven't done efficient evaluation about the applications of Education Area and Education Committee. Because of sex, women and secondary school teachers at education degree have been found out to have more positive thoughts. It has been concluded that there aren't meaningful statistical differences between the headmasters and teachers who are the members of the union and who aren't the members of the union that, there are some unsufficient political activities of educational unions. It has been offered to make useful studies including educational unions functional studies with their education politics depending on these data, expectations of male teachers related to the dimension of democratization and localization, causes of more negative thought of the primary school teachers than the secondary school teachers about the Human Resources Administration, Democratization and Localization dimension, practising Education Area and Education Committee and giving importance to the inter education studies according to the results. IV