İş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri
Job satisfaction and organizational commitment and an investigation
  1. Tez No: 144003
  2. Yazar: MUHAMMED AHMED TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ŞAHİN GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI İŞ TATMİNİNİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Muhammed Ahmed Taş İşletme Anabilim Dalı Temmuz-2004 Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Yrd. Doç. Dr. Alparslan Şahin Görmüş Bu tezde işgörenlerin yaptıkları işlerindeki tatmin duygularının işletmelerine olan bağlılığına etkileri araştırılmıştır. İşgörenlerin iş tatminlerini artırmak aynı zamanda verimlilik artışına da sebep olur. İş tatminin oluşmasıyla birlikte çalışanlar daha mutlu bir iş hayatı sürdürürler. Çünkü iş tatminleri onlarda işe ve işletmeye olan güven duygusu meydana getirir. Bu mutlulukları iş hayatının dışında özel hayatlarında da kendisini gösterir. İşgörenlerin iş tatminlerinin sağlanması ve işletmeye olan bağlılıklarının artırılması işletmelerin rekabet avantajları sağlamaları için önemli bir etkendir. 21. yüzyılda işletmelerin en büyük sorunlarından birisi; piyasadan süinmemek için rekabette başarılı olmaktır. Bu tezde öncelikle iş tatmini tanımı ve iş tatminiyle ilgili kavramlar açıklanacaktır. Bu kavramların iş tatmininin oluşumunda ne derece etkili olacağı belirtilecektir. Yine ilk bölüm içinde iş tatmini kuramları, iş tatmininde belirleyici olan bireysel faktörlerin neler olduğu ve işle ilgili olan faktörlerin neler olduğu incelenecektir. Ayrıca iş tatminsizliği sonucunda bireylerin psikolojik nasıl davranacakları, ne gibi tutum ve davranışlara gireceği belirtilecektir.II ikinci bölümde; örgütsel bağlılık kavramı açıklanacak, örgütsel bağlılığın önemi ve örgütsel bağlılığın tarihçesi hakkında bilgiler verilecektir. Örgütsel bağlılığın tarihçesi içinde örgütsel bağlılık sınıflandırmaları hakkında kısa bilgiler verilecektir. Bu sınıflandırmalarda örgütsel bağlılıkta hangi noktalara değinildiği belirtilecek, örgüte bağlılık, mesleğe bağlılık ve işe bağlılık kavramları ele alınarak bu kavramların birbirinden farklılıkları açıklanmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi açıklanacaktır. Bu aşamada öncelikle iş tatminin örgütsel bağlılık oluşturmasında gerekli koşulların neler olduğu açıklanacak, iş tatmini yoluyla örgütsel bağlılığı geliştirme araçlarından kontrol, çalışma kültürü,iletişim strateji ve vizyon gibi konulara değinilecektir. Dördüncü bölümde; verilen bu bilgiler sonucu pratikte (uygulamada) işgörenlerin iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları araştırılmış, Afyon bölgesinde faaliyet gösteren Reyhan, Mizan, Furkan. vb. Limited Şirket düzeyindeki mermer işletmeleri çalışanları üzerinde anket çalışması yapılmış ve SPSS 11.0 For Windows programı yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT JOB SATISFACTION AND ORGANIZATIONAL COMMITMENT AND AN INVESTIGATION Muhammed Ahmed Taş Depart of Management Afyon Kocatepe Universty, The instute of social Sciences July-2004 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Alparslan Şahin Görmüş The main subject of this thesis is discovening the effects of job satisfaction of employees on their organizational commitment. In this thesis, primarly, definition of job satisfaction and terms concerning it, will be given. Effectiveness of these terms will be explained. In the first chapter, hypotheses on job satisfaction and factors that determine the job satisfaction bath individual and about job, will be analyzed. Also, how individuals would behave in a case of dissatisfaction will be stated. In the second chapter, the consept“ Organizational commitment, it's history and importance will be explained. Consepts of ”commitment to organization, commitment to profession and commitment to work" will be dealth with be put forward. In the third chapter, relation between job satisfaction and Organizational commitment will be explained. In this level conditions that job satisfaction constitues Organizational Commitment through job satisfaction, such as control, strategy, vision, working culture, and communication will be mentioned. At the lost stage, in the light of this information, satisfaction and commitment of employees has been researched in practice, Apoll has been conducted among workers of Reyhan, Mizan, Furkan and similar things Company Marble import/export Ltd. and The results have been evalueted with SPSS 1 1.0 for Windows.