Siyaset biliminde Pozitivizm sorunu: Türkiye örneği
The Positivism issue in polical science: Turkey example
- Tez No: 144049
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışma pozitivist programın, siyaset bilimi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Pozitivizmin, teorik çerçevesi ile ele alındığında, siyaset bilimi açısından ne anlam taşıdığının ve uygulamalı sonuçlan açısından değerlendirildiğinde ne gibi mesele ya da sorunlara yol açtığının incelenmesi üzerine kurulmuştur. Pozitivist teorinin siyaset bilimine yansımalarının incelenmesinde, bilim felsefecilerinin yöntem üzerindeki etkilerinin yanı sıra doğa bilimcilerinin programa katkıları da dikkate alınmıştır. Doğuşundan bugüne teorik çerçevesi içinde incelenen yöntemin kat ettiği yolun da bu biçimde daha iyi anlaşılabileceği düşünülmüştür. Bu sebeple de çalışmanın yöntemin çeşitli dönemlerindeki uygulamalarına ve bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkan sorunlara yer verilmiştir. Pozitivizmin uygulamadaki sonuçlarının incelenmesi ise, pozitivist paradigmanın etkisi altındaki bir siyaset bilimi geleneğinin ve bu gelenek içinde yapılan çalışmaların ne gibi olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurduğunun ortaya konmasını hedeflemiştir. Elde edilen sonuçlar; pozitivizmin siyaset bilimini derinden etkilediği, yalnızca kullanması gereken yöntemi belirlemekle kalmayıp konusunu da sınırladığı yolunda olmuştur. Pozitivist etki altoda siyaset bilimi, morfolojik bir saha çalışması halini almış ve sosyal ve siyasal olgular hakkında derinlemesine inceleme yapma yetisini kaybetmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of this study is investigating the impact of positivism on Turkish political science. In order to achieve this aim both theoretical and practical aspects of the subject is examined. This is done in order not to miss certain parts of the subject that are caused by the distinction between epistemology and scientific methodology. The part in which the theoretical analyses take place, the historical background of the positivist program is tried to be examined. This is done by following the progressive process of the methodology. This is found useful for being able to explain the evolution of the program. By following this process, the subject is taken from the birth of positivism and brought to its last accepted version. The other main part of the subject, the practical part, is investigated by examining the researches of the Turkish political scientists. The numbers of scientists, contained in the investigation are 40 and the number researches contained are 64. The results of the study show that the impact of the positivism on Turkish political science is very radical. Because of this radical impact of positivism, the main issue of the discipline has been changed. m