Enflasyon ve hisse senedi getirileri üzerine ampirik bir çalışma
An Empirical study on relationship between inflation and stock returns
- Tez No: 144048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET ENFLASYON VE HİSSE SENEDİ GETİRİLERİ İLİŞKİSİ ÜZERİNE AMPİRİK BİR ÇALIŞMA Gümrah, Ümit Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmam: Yrd. Doç. Dr. Sadık Çukur Bu yüksek lisans tezinde, temel olarak enflasyon oranı ile hisse senedi fiyatındaki değişimler arasındaki ilişkinin test edilmesi amaçlanmıştır. Sınai, teknoloji, mali, hizmet ve genel hisse senedi fiyat endeksleri ile Tüketici Fiyat Endeksi kullanılarak, birim kök ve eşbütünleşme testleri 1991.01 ve 2003.06 arası aylık veriler için uygulanmıştır. Genel ve sektörel hisse senedi fiyat endekslerine rağmen, firma bazlı hisse senedi fiyat endeksleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Bu yolla, enflasyonun firma bazlı etkisi de incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki, Türkiye'de kısa dönemde dalgalanmalara rağmen, enflasyon oram hisse senedi fiyatlarının uzun dönemde etkilemektedir. Bu sonuç, genelde diğer ülke hisse senedi piyasalarında elde edilen bulguların aksine Fisher Hipotezi'nin Türkiye'de geçerli olabileceğine dair kanıt sunmaktadır. Böyle bir durum ancak Türkiye'de yaşanan oldukça yüksek kronik enflasyon nedeniyle ortaya çıkabilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EMPIRICAL STUDY ON RELATIONSHIP BETWEEN INFLATION AND STOCK RETURNS Gttmrah, Ümit Masters Degree, Department of Business Administration Supervisor: Ass. Prof. Sadık ÇUKUR In t his m asters t hesis, b asically, t est o f t he r elationship b etween i nflation r ate and stock returns is aimed. Using the stock indices of industy, technology, financial, services, general and C onsumer P rice Index for i nflation, unit root and c ointegration tests are applied for monthly data from 1991.01 to 2003.06. Despite the general and sectoral stock price indices, firm based stock price indices are also included into the study. By this way firm level effects of inflation on stock prices are tried to examine. The results of the study show that, in Turkey, despite short ran fluctuations, inflation effects stock prices in long term. In spite of the general findings about other countries stock markets this conclusion provide an evidence that Fisher Hypothesis may be valid in Turkey. Such a situation may only appear because of extremely high cronic inflation in Turkey. Ill