Beden eğitimi ve spor yüksekokulu müdürlerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
Burnout levels among the heads of physical education and sport departments
  1. Tez No: 144050
  2. Yazar: SERVET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU MÜDÜRLERİNİN TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ AKTAŞ, SERVET Yüksek Lisans, Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Gazanfer DOĞU Ağustos, 2004, 68 Sayfa Okul ve eğitimin temel öğelerinden birini okul müdürü oluşturmaktadır. Okul müdürü, konumu ve görevi gereği bütüne ilişkin performans ve sonuçlar üzerine önemli etkisi olan kararlar vermesi beklenen kişidir. Bu çalışmada tanımlayıcı yöntem modellerinden olan survey (alan taraması) tipi bir araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki 34 Devlet Üniversitesine bağlı 38 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Bilgi Formu ve Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Bu envanter; Duygusal Tükenmişlik, Duyarsızlaşma, Kişisel Basan olmak üzere 3 alt ölçekten oluşmakladır. Anket formları okul müdürlerine posta yoluyla gönderilmiştir. Gönderilen anketlerden 33 tanesi geri dönmüştür.Araştırmada yöneticilerin tükenmişlik düzeyleri ile ilgili veriler çeşitli değişkenler dikkate alınarak gruplandırılmış, bu veriler SPSS for Windows 11.0 paket programına aktarılıp istatistiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımı, tükenmişlik alt boyutları ile mesleki kıdem, müdürlükteki kıdem, öğretim elemanı sayısı, öğrenci sayısı, doyum alanı gibi değişkenler arasındaki farkı bulmak için Kruskal-Wallis varyans analizi yapılmış, ilişkinin hangi düzeyler arasında olduğunu bulmak için Mann Whitney U- testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesine göre yorumlar yapılmış, ileride yapılacak ilgili araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelime: Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Maslach Tükenmişlik Envanteri, Tükenmişlik, Stres, Sendrom vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BURNOUT LEVELS AMONG THE HEADS OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORT DEPARTMENTS AKTAŞ, SERVET M.S. in Sports Administrative Sciences Advisor: Prof. Dr. Gazanfer DO?U August, 2004, 68 Pages School principles form the base of the school and education. Because of their position and obligation, they have to make important decisions which, in turn affect their performance. The subjects of the study were the head of Physical Education and Sports Colleges (n=38) in Turkey. In this study survey method was used. The data were collected by using scale of“Maslach Burnout Inventory”. This inventory consists of 3 sub-scales; Emotional Exhaustion, Depersonalization, and Exhaustion in terms of Personal Accomplishment. A total 38 questionaire was sent to the subjects and 33 of them were returned. Descriptive statistics, and Kruskal-Wallis test were used to analyze data. Kruskal-Wallis test procedures were performed with seniority in the job, priority iiiof service, number of teachers and number of students. When there was significant main effect difference, those differences were further analyzed by using Mann Whitney-U. In this study, significancy level was set at 0.05. The results were further discussed and elabroted. Key words are; School of Physical Education and Sport, Maslach Burnout Inventory, Burnout, Stress, and Sendrome. IV